fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Jak zacząć swoją przygodę z surfingiem?


Kategoria: Joga, Porady, Surf, Szkolenia,

czwartek, 8 lutego, 2024 share icon

Autor: Kamila RosikOd zera do surfera

Nauka surfowania coraz częściej znajduje się na liście marzeń wielu osób. Łapanie fal na desce kojarzy się z wolnością i radością, których nie daje żaden inny sport. Bezpośredni kontakt z wodą i obcowanie z żywiołem sprawia, że ten sport tak samo fascynuje jak i nasuwa wątpliwości o jego dostępności oraz bezpieczeństwie. Na przestrzeni lat obserwując naszych kursantów w końcu możemy stworzyć poradnik dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem swojej nauki surfowania.

DSC07956
Nasz instruktor surfingu Maciej Figiel startujący w zawodach.

Co to jest surfing?

Surfing to jazda (ślizg) na specjalnej desce wyposażonej w finy (stateczniki) po fali morskiej. Deska surfingowa przypięta jest do nogi surfera za pomocą leasha (smyczy) w celu zapewniania bezpieczeństwa sobie i innym surferom. W zależności od umiejętności i preferencji dobierany jest rozmiar deski oraz fali na której chcemy surfować. Im większa deska surfingowa, tym większa stabilność oraz łatwość w złapaniu fali. Przygodę z surfingiem zaczyna się od łapania pieniącej się fali tzw. białej fali i zapoznaje się z uczuciem bycia w ślizgu na brzuchu, sterowności deski oraz techniki pop-up, czyli wskakiwania na deskę surfingową. Kolejnym etapem jest surfing na zielonych falach (z otwartym ramieniem fali) po których surfer może płynąć wzdłuż i wykonywać podstawowe skręty. Następnie w miarę postępów zwiększany jest poziom manewrów na fali oraz rozpoczyna się praca nad stylem surfowania.

Czy surfing to sport dla każdego?

Jedynym wymogiem do rozpoczęcia swojej przygody z surfingiem jest umiejętność pływania. Nie trzeba być wybitnym pływakiem. Kluczowe jest unoszenie się na wodzie i dopłynięcie do deski gdy spadnie się z niej na głębokiej wodzie. Każda osoba która nie boi się wody i posiada podstawowe umiejętności pływania może spróbować swoich sił w surfingu. Nie ma dolnych ani górnych granic wiekowych. Surfować można zacząć w każdym wieku o ile potrafi się pływać i ma się na to chęci. Osoby, które są aktywne na co dzień będą miały łatwiejszy start z uwagi na to, że surfing to nieustanny ruch, który wymaga sprawności fizycznej i dobrej kondycji. Padlowanie (wiosłowanie na brzuchu) angażuje mięśnie ramiona, pleców i brzucha a jazda na fali opiera się na silnych nogach. Zalecamy wzmocnienie tych partii ciała (zobacz naszą Wzmacniającą jogę dla surfera) oraz popracowanie nad ich mobilnością (spróbuj naszych 5 ćwiczeń, które poprawią Twoją mobilność) przed rozpoczęciem swoich pierwszych zajęć.

Gdzie mogę nauczyć się surfować?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedzią na to pytanie byłyby destynacje za granicą tj. Portugalia, Hiszpania, Francja, Maroko czy te dalsze m.in Australia, Indonezja czy Hawaje. Dziś już wiemy, że nie trzeba jechać tak daleko by zacząć surfować. Po paru sezonach spędzonych w Chałupach w Surfpeople.pl doświadczyliśmy na własnej skórze, że da się surfować w Polsce. Półwysep Helski osłania fale przed najczęściej panującymi, zachodnimi wiatrami co pozwala na znalezienie wielu spotów z bardzo dobrą falą zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych surferów. Chałupy to idealne miejsce do nauki surfingu ponieważ fale są tam bardzo równe i przewidywalne, idealne do przeprowadzenia szkoleń surfingowych. To właśnie tutaj, przy spocie 'Chałupy 10′ znajduje się nasza szkoła surfingu. Rekomendujemy zapisać się na swoje pierwsze zajęcia z doświadczonym instruktorem w celu umówienia zasad bezpieczeństwa oraz wytłumaczenia podstawowych zagadnień surfingowych.

BF5A8311 2
Mistrz Polski w Surfingu Kuba Kuzia na fali w Chałupach

Co jest potrzebne do surfowania?

Do rozpoczęcia przygody z surfingiem tak naprawdę potrzebna jest tylko pianka neoprenowa, chroniąca nas przed zmarznięciem w wodzie, deska surfingowa z leashem i finami oraz wosk do nasmarowania pokładu, zapobiegający ślizganiu się naszych stóp na desce. Porównując do innych sportów wodnych jest to dość niewielkie zapotrzebowanie sprzętowe niezbędne do uprawiania tego sportu i stosunkowo niedrogie. Wybór pianek neoprenowych jest ogromny i dokonuje się go uwzględniając swój rozmiar, preferowaną grubość (im grubsza pianka, tym cieplejsza) oraz właściwości estetyczne (kolor, wzór itp.). Jeśli zastanawiasz się jaką grubość i jaki rozmiar wybrać zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami: Jak dobrać rozmiar pianki neoprenowej? i Jak wybrać odpowiednią grubość pianki neoprenowej. Cena pianki to koszt od ok. 600 zł za pianki na wyższe temperatury do ok. 2600 zł za pianki zimowe. Dobranie odpowiedniej do naszych umiejętności deski surfingowej jest już nieco bardziej skomplikowane. Aspekty, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze deski surfingowej to jej długość, wyporność, kształt oraz wspomniany wyżej poziom surfowania. Dokładnie ten temat opisujemy w naszym artykule Deska surfingowa – Poradnik jak wybrać deskę surfingową. Cena nowej deski surfingowej waha się pomiędzy 1000 a 3500 zł a używaną deskę można znaleźć w przedziale cenowym od 700 do 1500 zł. Warto zaznaczyć, że na początek swojej nauki surfowania nie potrzebujesz mieć własnej deski surfingowej. Zawsze możesz ją wypożyczyć w szkole surfingowej a wykupując kurs surfingu dostajesz ją w cenie zajęć.

Czy surfing jest bezpieczny?

Surfing zalicza się do sportów ekstremalnych. Dlatego bardzo ważna jest znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa o których możesz dowiedzieć się na szkoleniu surfingowym. Mając wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń i instrukcji jak zachować się w wodzie w różnych sytuacjach unikniesz niebezpieczeństw jakie mogą się wydarzyć podczas surfowania. Wśród surferów przestrzegana jest także surfingowa etykieta, która oprócz zasad prawa drogi (kto ma pierwszeństwo) obejmuje również sposób zachowania się na spocie (zobacz : Surfingowe Prawo Drogi – 6 najważniejszych zasad dla surferów ).

Zaczynając swoją przygodę z surfingiem należy pamiętać, że jest to bezpośrednie obcowanie z żywiołem do którego trzeba mieć ogromy respekt i nie lekceważyć jego mocy. Z szacunkiem należy także traktować innych surferów oraz zapobiegać niebezpiecznym i nieprzyjemnym sytuacjom w wodzie.

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła