fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Surfingowe Prawo Drogi – 6 najważniejszych zasad dla surferów


Kategoria: Surf,

środa, 8 listopada, 2023 share icon

Autor: Bartek Kulczyński



Surfingowe prawo drogi to krótka lista najważniejszych zasad, które obowiązują na spotach surfingowych całego świata. Nie jest to typowe Prawo Drogi informujące wyłącznie o tym, kto ma pierwszeństwo, jak w przypadku kitesurfingu, czy wing foila. Surfingowa etykieta oprócz podstawowych zasad prawa drogi obejmuje również sposób zachowywania się na spocie. Surfując siedzimy w wodzie w małych odstępach od siebie i wspólnie czekamy na nadchodzące fale, dlatego powstało kilka prostych zasad, które ułatwiają pływanie w grupie nieznanych sobie osób. Dodatkowo na liście znajdują się również istotne zasady bezpieczeństwa, które pozwolą nie zrobić sobie, jak i pozostałym osobom na spocie krzywdy.

Dlaczego w surfingu tak często pojawia się hasło „Only locals”

No właśnie, dlaczego w surfingu, który kojarzy się z pięknymi plażami i uśmiechniętymi surferami, podróżującymi po świecie w poszukiwaniu idealnych fal, tak często pojawia się hasło „only locals”? W każdym miejscu na świecie, w którym są dobre warunki do surfowania, lokalna społeczność korzysta z dobrodziejstw oceanu. Podróżujący surferzy w większości tych miejsc są mile widziani. Problemy pojawiają się w momencie kiedy nie stosujemy się do surf etykiety, a bardzo dużo osób po prostu tego nie robi. Lokalni surferzy, którzy mają dość takich zachowań reagują agresywnie na turystów, a na okolicznych murach pojawia się hasło „only locals”.

Nie drapuj - odoba która znajduje się bliżej złamania fali zawsze ma pierwszeństwo

1. Przestrzegaj prawa pierwszeństwa

Podstawowa i najważniejsza zasada w surfingowym prawie drogi. Jednocześnie jest to najczęściej łamana zasada przez surferów na spotach całego świata. Dzieje się tak z kilku powodów: po pierwsze – osoby początkujące, nie znają często tej zasady, lub nie wiedzą jak się do niej stosować i skupiają się tylko na tym, żeby złapać falę; po drugie – lokalesi nie zawsze są mili i przyjaźni, i po prostu nie zamierzają przyjezdnym odpuszczać „na swoim spocie”; po trzecie – na niektórych spotach otrzymanie szansy na start do fali oznacza „znaj nasze dobre serce i wykorzystaj to, bo drugiej szansy już nie będzie”, nikt przecież nie chce dopuścić do zmarnowania dobrej fali, a jeżeli nie wiadomo czy danej osobie uda się ją złapać, to lepiej nie ryzykować; po czwarte – ktoś może założyć, że osoba z pierwszeństwem znajduje się za wysoko i nie zdąży uciec przed załamującym się peak’iem. Każda z powyższych sytuacji doprowadza do wielu, mniej, lub bardziej napiętych sytuacji.

Przechodząc do konkretów, prawo drogi polega na tym, że pierwszeństwo zawsze ma osoba, która znajduje się bliżej załamania na fali, czyli tak zwanego peak’u. Popularne określenie, które oznacza wjechanie komuś na falę to „dropowanie”, dlatego mówi się: „nie dropuj”. Niestety im niższy poziom na danym spocie, tym więcej dropujących osób.

Nie opływaj osób, które były lepiej ustawione i miały pierwszeństwo

2. Nigdy nie łap nie swojej fali

Zabronione jest również tak zwane „snejkowanie”, czyli powrót po złapanej fali prosto w miejsce, z którego ma się pierwszeństwo. Po złapanej fali powinniśmy ustawić się na końcu „kolejki” i spokojnie oczekiwać na swoją falę. Zasada ta jest najczęściej łamana przez osoby średniozaawansowane i zaawansowane, ponieważ z góry zakładają, że pozostali nie łapią dużo fal, a jak już dostaną okazję to i tak nie uda im się tej fali złapać. Kolejny przykład to lokalesi, którzy uważają że to oni mają zawsze pierwszeństwo i snejkowanie jest dla nich naturalne.

Wpływając na nowy spot zalecamy ustawienie się na końcu „kolejki’ do łapania fali i czekanie na swoją kolej, a nuż jakaś perełka zostanie przepuszczona przez wszystkich powyżej i okazja pojawi się szybciej niż się tego spodziewaliście. Zawsze bądźcie czujni i czekajcie na swoją kolej!

Wypływaj an spot szeroko omijając załamujące się fale. Po nieudanej próbie łapania fali, zostań w strefie piany, tak żeby nie przeszkadzać kolejnym surferom na fali

3. Nie stwarzaj zagrożenia przechodząc przez przybój

To dla nas chyba najważniejszy punkt z racji bezpieczeństwa naszych kursantów i nas samych. Przechodząc przez przybój warto to wcześniej zaplanować i dopytać innych bardziej zaawansowanych surferów o najłatwiejszą drogę. Czasami można wykorzystać panujące prądy na spocie, lub po prostu opłynąć dookoła załamujące się fale. Jeżeli nie ma łatwiejszej drogi, musimy zmierzyć się z przybojem. Zawsze należy przechodzić przez przybój tak, żeby nie przeszkadzać osobie płynącej na fali. Unikniecie takiej sytuacji jest trudniejsze dla osób początkujących, ale nie możemy sugerować się wyłącznie najłatwiejszą opcją na przejście fali. Dlatego często oznacza to wbicie się prosto w kłębiącą pianę, ale niestety jest to jedyne słuszne rozwiązanie. 

Poinformuj pozostałe osoby, że płyniesz w prawo lub lewo. Łapiąc fale zawsze padluj tak mocno jak tylko potrafisz

4. Komunikuj gdzie płyniesz

Nikt nie chce zmarnować fali, tym bardziej gdy na spocie jest sporo chętnych. Dlatego jeżeli tylko jest taka możliwość i fala łamie się w dwie strony, to należy poinformować w którą stronę planujemy płynąć. Takie działanie pozwoli przygotować się komuś do złapania tej samej fali w przeciwnym kierunku. No i nie zapominaj: łapiąc falę zawsze padluj tak mocno, jak tylko możesz!

Przechodząc przez przebój, nigdy nie wypuszczaj deski - ponieważ może ona uderzyć w innych surferów

5. Zawsze trzymaj swoją deskę

Jednym z większych zagrożeń w przyboju jest deska wypuszczona z rąk, dlatego nie powinniśmy dopuścić do takiej sytuacji. Najczęściej takie zachowanie dotyczy osób początkujących, ponieważ z dużą deską nie mają możliwości zanurkowania pod falą i w obawie przed uderzeniem fali zeskakują z deski zostawiając ją na powierzchni wody. Pozostawiona deska uderzona przez załamującą się fale jest jak pocisk, który może trafić innych surferów. Osoby średniozaawansowane pływające na krótszych deskach w momencie kiedy zamyka się przed nimi duża fala niestety też często wybierają zanurkowanie bez deski. Aby uniknąć takich sytuacji wybierajcie odpowiednie warunki do swoich umiejętności. Pilnujcie też aby nie ustawiać się bezpośrednio pod grupą surferów. 

odpowiednie poziom zaawansowania a wielkość fali

6. Wybieraj odpowiednie warunki do umiejętności

Początkujący surferzy mają bardzo często problem z oceną warunków panujących na spocie. Z brzegu fale zawsze wyglądają na mniejsze niż w rzeczywistości, dlatego dla mniej wprawionej osoby właściwa ocena może być trudna. Dodatkowo należy pamiętać, że oceaniczne fale mają znaczenie więcej mocy w porównaniu do tych na Bałtyku. Jeżeli na plaży pojawi się wam jakakolwiek wątpliwość, to zawsze można podpytać o warunki w lokalnej szkole, lub wynająć instruktora na pierwszą sesję na nowym spocie. W trakcie zajęć dowiecie się wszystkiego na temat spotu i na pewno podczas kolejnych sesji wasz komfort w wodzie będzie większy.

Pamiętajcie również o tym, że wychodząc na fale, które przerastają Wasze umiejętności, jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to udana sesja, a co gorsze możecie zrobić sobie albo innym krzywdę.

Respektuj żeby być respektowanym!

W tym artykule wymieniliśmy najważniejsze punkty surf etykiety, ale oczywiście jest ich znacznie więcej. Pamiętajcie, żeby dbać o własne spoty, ale również o miejsca, w których pływacie tylko podczas wakacji. Podczas wyjazdów ważne jest, aby respektować nie tylko zasady obowiązujące w wodzie, ale również te lokalne, które w każdym miejscu są inne. Dbajmy również o porządek na spotach, nie pozostawiajmy po sobie śladu i pomagajmy w sprzątaniu plaż. Las but not least, nie zapominajcie o uśmiechu i przywitaniu się po dotarciu na peak! 🙂

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła