fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Jak wybrać odpowiednią grubość pianki neoprenowej


Kategoria: Kite, Surf, Wing,

czwartek, 13 kwietnia, 2023 share icon

Autor: Bartek KulczyńskiPianka neoprenowa to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kitesurfingowego, surfingowego, windsurfingowego oraz wing foil. Jest to również pierwszy zakup, którego dokonują osoby rozpoczynające przygodę ze sportami wodnymi. Właściwy wybór pianki neoprenowej gwarantuje komfort cieplny, i dzięki temu dłuższy oraz przyjemniejszy czas spędzony na wodzie. 

Zimowa pianka neoprenowa

Uprawianie sportów wodnych w Polsce przez cały rok

Zima w Polsce z roku na rok jest krótsza, przez co sezon kitesurfingowy się wydłuża. Coraz więcej osób pływa także późną jesienią i wczesną wiosną, wykorzystując w pełni wiatr na spotach w swojej okolicy. Spędzają w ten sposób aż 9 miesięcy na wodzie – od marca do końca listopada. Są oczywiście także całoroczni zawodnicy, ale oni ciepło czerpią z wewnętrznej pasji, a nie z neoprenu 🙂 W okresie zimy szczególnie popularny w naszym kraju jest zimowy surfing, ponieważ to właśnie wtedy na Bałtyku najczęściej pojawiają się dobre warunki.

Pływanie w chłodniejszych miesiącach może być przyjemne, ale niezbędne jest posiadanie właściwej pianki i porządnych akcesoriów neoprenowych. Co istotne – cały rok w Polsce możemy spokojnie przepływać z dwoma piankami. Chcemy pomóc Wam w dokonaniu właściwego wyboru, dlatego poniżej przedstawiamy propozycje sprzętu z uwzględnieniem warunków pogodowych, w jakich zamierzacie pływać. 

Jak dobrać piankę neoprenową na cały sezon

Zrzut ekranu 2020 03 8 o 14.12.06 1024x508 2

Pianka neoprenowa dobrana na wszystkie pory roku, czyli cały rok na wodzie

Jeżeli zakładamy, że będziemy pływać praktycznie cały rok, powinniśmy zaopatrzyć się w dwie pianki: 4/3 mm na cieplejsze dni i 6/5 mm lub docieplaną piankę 5/4 mm ze zintegrowanym kapturem oraz solidnym zestawem akcesoriów neoprenowych. Buty powinny być bardzo ciepłe – w tym wypadku najlepiej wybrać 5-7 mm. Rękawiczki mogę być nieco cieńsze – dla osób uprawiających kitesurfing lub windsurfing wystarczą porządne rękawice o grubość 3 mm(w najzimniejsze dni konieczne będą grubsze rękawice – 5 mm), dla surferów polecamy 5 mm. Dla kitesurferów i osób pływających na wingu najlepiej sprawdzają się rękawice neoprenowe z zakrzywionymi palcami(np. Manera Magma Gloves) – co mocno ułatwi trzymanie baru lub winga.

Opcje pianek dla Kobiet:

4/3 – Damska pianka neoprenowa Oneill Hyperfreak 4/3

6/4 – Ciepła pianka neoprenowa Manera Magma z kapturem 6/5

Opcje pianek dla Mężczyzn:

4/3 – Pianka na polskie lato Manera X10D 4/3

6/4 – Ciepła pianka z kapturem Oneill Psycho Tech Hooded 6/4+

Akcesoria neoprenowe:

Buty: Ciepłe buty neoprenowe Manera Magma Boots 7 mm

Rękawice: Ciepłe rękawice Vissla 7 Seas Mitten Gloves 7 mm / Rękawice neoprenowe Manera Magma Gloves 2.5 mm

Pianka neoprenowa na 7 do 9 miesięcy pływania, czyli jesień, wiosna oraz lato na wodzie!

Jeśli odpuszczamy zimę i będziemy pływać od marca do listopada, idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch pianek: 5/4 mm ze zintegrowanym lub osobnym kapturem na niższe temperatury, a także 3/2 mm na pozostałe, letnie sesje. Konieczne będą również akcesoria neoprenowe: buty o grubości 5 mm, kaptur 2 mm i rękawice 3 mm. Fajnym rozwiązaniem są aktualnie coraz bardziej popularne kamizelki neoprenowe ze zintegrowanym kapturem, czyli poprostu docieplacze neoprenowe. Taka kamizelka dociepla najważniejsze partie naszego ciała, czyli klatkę i plecy, a zintegrowany kaptur zapewnia szczelność. Całość w połączeniu z pianką 5/4 tworzy idealny zestaw na chłodniejsze warunki.

277272001 1047914196083327 8867548558453943325 n 1

Opcje pianek dla Kobiet:

5/4 – Pianka neoprenowa dla Kobiet Manera Magma 5/4/3

3/2 – Pianka neoprenowa na lato Manera Seafarer Woman 3/2

Opcje pianek dla Mężczyzn:

5/4 – Pianka neoprenowa męska Oneill Hyperfreak FZ 5/4+

3/2 – Pianka na ciepłe dni Manera Seafarer Man 3/2

Akcesoria neoprenowe:

Buty: Buty neoprenowe Manera Magma Boots 5 mm

Rękawice: Rękawice neoprenowe Manera Magma Glove 2.5 mm

Kaptur: Kaptur neoprenowy Manera X10D 2 mm

Docieplacz z kapturem: Docieplacz neoprenowy Manera X10D 0.5 mm

Pianka neoprenowa na 4 do 6 miesięcy pływania, czyli koniec wiosny, lato i początek jesieni na wodzie!

Dla ciepłolubnych kitesurferów, surferów i osób pływających na wing foilu, którzy zamierzają spędzić na wodzie czas od majówki do końca września, w zupełności wystarczy jedna pianka o grubości 4/3 lub 5/4 mm. Osoby, które szybko marzną, powinny wybrać grubszą opcję lub piankę 4/3 mm z dodatkowym dociepleniem w postaci meszku – przykładowo Manera Magma 4/3 mm, lub Oneill Psycho One 4/3. Na początku maja przydadzą się buty neoprewnowe o grubość 3 mm oraz rękawice o grubości 1.5 do 2 mm. Dla pełnego komfortu w najcieplejsze dni podczas polskiego lata warto pomyśleć o piance 3/2 w opcji z długimi lub krótkimi nogawkami. Cieńsza pianka sprawdzi się również podczas wyjazdów kitesurfingowych po sezonie letnim w Polsce do Egiptu, na Wyspy Kanaryjskie, czy przykładowo na Wyspy Zielonego Przylądka.

WEBSITE CARROUSEL BREEZE V4 1

Opcja pianek dla Kobiet:

4/3 – Damska pianka neoprenowa Manera Seafarer 5/3

3/2 – Damska pianka neoprenowa Manera Seafarer 3/2

Opcja pianek dla Mężczyzn:

4/3 – Męska pianka neoprenowa Manera X10D 5/4/3

3/2 – Męska pianka neoprenowa na lato Manera Seafarer Hybrid 3/2

Akcesoria neoprenowe:

Buty: Buty neoprenowe Manera X10D 3 mm

Rękawice: Rękawice neoprenowe Manera X10D 2 mm

Wybór zamka w piance neoprenowej

Sposób zapinania pianki – wbrew pozorom bardzo istotny jest sposób zapinania i zakładania pianki. Zamek z przodu (front zip) jest bardziej szczelnym i cieplejszym rozwiązaniem, polecamy go szczególnie osobom, które zamierzają pływać w chłodnej wodzie. Minusem takiego systemu może być jednak minimalnie trudniejsze zakładanie i ściąganie pianki. Do wyboru mamy następujące opcje:

Front zip – pianki z zamkiem z przodu ze względu na większą szczelność są cieplejsze i zwiększają komfort termiczny,

Zipless – system taki sam jak w piankach z front zipem, tylko że bez zamka,

Back zip – pianki z zamkiem na plecach łatwiej się zakłada i ściąga, ale są trochę chłodniejsze.

Różnice po między tańszymi i droższymi piankami

Pianki z niższej półki cenowej o takiej samej grubości, będą zapewniały dużo gorszy komfort termiczny. Spowodowane jest to kilkoma kwestiami technicznymi w budowie pianki. Wykorzystane materiały w tańszych piankach są mniej rozciągliwe, gorzej izolują od zimnej wody i krócej utrzymują komfortową temperaturę naszego ciała. Każda pianka składa się z kilku kawałków materiału, które trzeba ze sobą połączyć. Brak szczelności na łączeniach powoduje przedostawanie się do środka pianki zimnej wody, która bardzo szybko wychładza nasze ciało. W lepszych piankach producenci stosują różne rozwiązania, które zapewniają szczelność połączeń. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest meszek po wewnętrznej stronie pianki, który także zwiększa komfort termiczny. Każda marka ma swoją nazwę na takie rozwiązanie, przykładowo w najlepszych piankach Manera taki materiał nazywa się Magma Fleece +.

Najważniejsze elementy stosowane w celu podniesienia komfortu cieplnego pianek:

Ślepe szwy – szew nie przechodzi na druga stronę materiału, dzięki temu połączenie jest bardziej szczelne. Takie szwy ograniczają przelewanie się wody do środka pianki.

Dodatkowe docieplenie – wyższe modele pianek mają po wewnętrznej stronie pianki specjalny meszek, który zwiększa ciepłotę pianki i przyśpiesza jej wysychanie.

Dodatkowy kołnierz – jeżeli już zdecydowaliście się na zakup pianki z zamkiem na plecach, to koniecznie musi być wyposażona w dodatkowy kołnierz, który zwiększy szczelność pianki.

Odpowiednio dobrany rozmiar pianki neoprenowej

Z doświadczenia wiemy, że kitesurferzy często wybierają za duże pianki. Mniejszą, bardziej dopasowaną piankę trudniej się zakłada podczas mierzenia co często powoduje wybór złego rozmiaru. Należy pamiętać, że każda pianka po pierwszych kilku wejściach do wody minimalnie się rozciągnie, więc polecamy wybrać tę ciaśniejszą. Dobrze dopasowana pianka, zapewni właściwy komfort cieplny. Niektóre pianki produkowane są w technologii 3D, która pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie pianki do naszej budowy ciała – takie rozwiązanie posiadają pianki Manera. Więcej na temat właściwego wyboru rozmiaru pianki neoprenowej napisaliśmy w artykule – Jak dobrać rozmiar pianki neoprenowej.

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła