fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Adaptive shell – koncepcja trapezu Manera Eclipse


Kategoria: Kite, Porady, Sprzęt, Wypożyczalnia sprzętu Kite Surf / Foil,

środa, 26 maja, 2021 share icon

Autor: Surf Peopletrapez manera 1104x621 1

Na rynku trapezów kitesurfingowych od kilku lat wiele mówi się o tzw. ‚shellach’. Są to trapezy, których konstrukcja opiera się na twardej skorupie wykonanej z włókna szklanego, karbonu lub innych materiałów. Zastosowanie takiej budowy daje zdecydowanie lepsze wsparcie pleców niż standardowe ‚miękkie’ trapezy. Dzięki takim cechom trapezy tego typu znalazły szerokie grono odbiorców w różnych stylach pływania, od foila po kiteloopy.

Aktualnie wszyscy liczący się producenci trapezów kite do windsurfingu stosują rozwiązanie tego typu. W zależności od marki i użytego materiału można znaleźć trapezy bardzo sztywne takie jak np. Mystic Majestic X – bardzo sztywny karbon, czy Ride Engine Prime – włókno szklane, czyli skorupa z nieco większą ilością flexu. W ten trend wpisała się również Manera z trapezem Eclipse, który jednak znacznie różni się od wspomnianych konkurentów.

Skorupa Adaptive Shell w trapezie Manera Eclipse

Designerzy marki Manera postanowili odświeżyć zamysł skorupy i stworzyli tzw. adaptive shell. Jest to skorupa, która ma zróżnicowaną sztywność na swojej powierzchni. Na środku trapezu, gdzie ciało najmniej pracuje, a wymagane jest duże wsparcie pleców, skorupa jest bardzo sztywna. W kierunku krawędzi trapezu, skorupa jest wykonana z coraz cieńszego materiału, dzięki czemu ma więcej flexu(jest mniej sztywna). Takie rozwiązanie daje lepsze dopasowanie skorupy do ciała w mocniej pracujących miejscach na plecach i zwiększa ruchomość tych partii. Dzięki skorupie ze zróżnicowaną sztywnością trapez jest również bardziej uniwersalny i nadaje się pod różne typy budowy ciała.

adaptive shell shema
Skorupa adaptive shell.

Team Manery zanim wypuścił nowy model trapezu, testował go przez kilkanaście miesięcy, pracując nad najbardziej optymalnym kształtem skorupy. Wszystkie prototypy skorupy były drukowane w 3D i od razu testowane na wodzie. Finalne wersje trafiły do riderów oraz dealerów na całym Świecie, żeby każdy mógł dać swój feedback producentowi przed ostatecznymi poprawkami.

Kite trapez Manera Eclipse posiada również szereg innych rozwiązań, które wyróżniają ten model od innych konstrukcji tego typu.

Zrzut ekranu 2020 04 1 o 16.35.34 768x337 1
Kluczowe rozwiązania Manera Eclipse

Kluczowe rozwiązania Manera Eclipse

Gel Foam – miękka warstwa bezpośrednio stykająca się z plecami. Równomiernie rozprasza siły i przeciążenia po plecach, dając efekt „miękkiej poduchy”. Dzięki zastosowaniu „żelowej” struktury trapez bardzo wygodnie leży również na gołym ciele.

Zrzut ekranu 2020 04 1 o 16.49.34 768x575 1
Miękki materiał Gel Foam

Down Hold System – to asymetryczne ściąganie sprzączki trapezu za pomocą standardowego pasa, a także dodatkowego paska poniżej. Dzięki temu hak nie przekręca się ku górze oraz trapez nie podchodzi na żebra. Proste rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort.

down hold system eclipse
Asymetryczna sprzączka ściągająca hak w dół.

Tack Flapy – do niedawna tylko Manera posiadała ten system, który świetnie sprawdza się w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji haka względem trapezu. Cecha charakterystyczna Manery

tuck flap eclipse
Tack Flapy – wkładki pomagające utrzymanie pozycji haka

Spreader Bar System – trapezy Manera wyróżnia szerszy hak (spreader bar), który nie powoduje wgniatania się trapezu po bokach korpusu. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru trapezu i dopasowanie do ciała przed ostateczną decyzją.

Zrzut ekranu 2020 04 1 o 15.22.59 768x546 1
Siły działające na wąski i szeroki spreaderbar.

Sprawdź ofertę trapezów Manera Eclipse w naszym sklepie.

Trapez Manera Eclipse – najczęściej zadawane pytania

1. Jak dobrac trapez do kitesurfingu Manera Eclipse?

Z racji szerokiego spreaderbaru (podkładki z hakiem), trapezy Manera zazwyczaj powinny być dobierane w mniejszych rozmiarach niż konkurencyjne marki. Przykładowo posiadając wcześniej Mystica w rozmiarze M, najprawdopodobniej będzie pasował rozmiar S w Manerze, ponieważ Mystic ma węższy spreaderbar.

2. Czy mogę przetestować trapez?

Tak, od maja do września możesz przetestować trapez w naszej szkole Surf People na Półwyspie Helskim. Po sezonie trapezy testowe udostępniamy wysyłkowo.

3. Czy w trapezie można zamontować sliding hook?

Tak, posiadamy w ofercie dedykowany sliding hook do trapezów Manera.

Zapraszamy także do zapoznania się z innym artykułem o Trapezie Manera Eclipse, który znajduje się na naszym blogu: Trapez do kitesurfingu – Manera Eclipse – nowy gracz na rynku

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła