fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Trapez Manera HALO – nowe pojęcie komfortu


Kategoria: Foil, Kite, Sprzęt,

wtorek, 21 grudnia, 2021 share icon

Autor: Bartek Kulczyński



Trapez Manera HALO to nowy koncept na rynku, który łączy ze sobą wszystkie zalety trapezów typu softshell i hardshell. Team R&D Manera rozpoczął pracę nad HALO już kilka lat temu, jeszcze kiedy pracowali nad znanym i lubianym trapezem Eclipse. Podczas naszej wizyty w siedzibie Manera w 2018 roku Julien Salles opowiadał nam o nowym pomyśle i o tym, że testują różne rozwiązania w trapezach typu hardshell, które nie przynosiły jeszcze wystarczająco dobrych rezultatów.

Jak powstał trapez Manera HALO?

W kolekcji Manera dotychczas można było znaleźć dwa modele: Eclipse oraz EXO, które również mają innowacyjne rozwiązania opracowane przez zespół projektowy Manera. Można powiedzieć że stworzenie pierwszej wersji adaptive shell w trapezie Eclipse było 'zapalającą się żarówką’ w głowach projektantów i początkiem prac nad nowym konceptem w trapezie Manera HALO. Początkowo adaptive shell była to skorupa o zmiennej sztywności w części wspierającej nasze plecy: na środku pleców bardzo sztywna (jak w hardshellach), a przy krawędziach miękka (jak w softshellach), tak żeby dopasować się do krzywizn naszego ciała. Takie rozwiązanie, zastosowane w trapezie Eclipse, a później w EXO 2.0 przypomina pomysł, który finalnie został wykorzystany w trapezie HALO. Wnioski projektantów były podobne, a założenie dość proste, czyli wyciągnięcie wszystkich zalet i pozbycie się wad z obydwu konstrukcji dostępnych na rynku: hardshell i softshell.

Nowy trapez Manera Halo

Trapezy hardshell i softshell: wady i zalety

Trapezy typu hardshell zapewniają bardzo dobre wsparcie i nie ulegają deformacji pod wpływem sił generowanych pezez latawiec. Taka konstrukcja nie posiada jednak zdolności adaptacji do krzywizn i pracy naszego ciała. Podział opinii na ten temat tego rodzaju trapezów wśród użytkowników jest jednoznaczny, można je kochać lub nienawidzić.

Trapezy typu softshell bardzo dobrze dopasowują się budowy i ruchów naszego ciała. Niestety pod wpływem siły, którą generuje latawiec, taka konstrukcja łatwo ulega zniekształceniu i powoduje boczny ucisk na nasze ciało. Softshell ma dobrą zdolność adaptacji, ale nie utrzymuje kształtu i nie zapewnia wystarczającego wsparcia podczas długiego pływania.

Trapez Manera HALO – budowa i charakterystyka

Najważniejsza w trapezie Manera HALO jest opatentowana technologia adaptive shell, która łączy ze sobą plusy obydwu wcześniej wspomnianych konstrukcji. Adaptive shell to połączenie dwóch elementów, adaptive skin, czyli miękka siatka która ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem oraz hardshell, czyli twarda zewnętrzna rama, na której zawieszona jest siatka (adaptive skin). Pierwsze prototypy HALO powstały w drukarce 3D i od razu przyniosły dobrze rokujące efekty. Kolejnym etapem, który był dużym wyzwaniem była seryjna produkcja trapezu. Do tego etapu team R&D Manera podszedł również nieszablonowo, tworząc każdy element trapezu osobno i składając go bez konieczności użycia kleju lub szwów.

Konstrukcja trapezu Manera Halo

Mieliśmy wizję trapezu który działa jak hamak, gdzie ciało leży na miękkiej siatce i nie dotyka twardych elementów konstrukcji.

Julien Salles, CEO Manera

Wygodny trapez dzięki technologii adaptive shell

Konstrukcja adaptive shell składa się zdwóch rozłącznych części (adaptive skin i hardshell) i została opatentowana przez firmę Manera.

Hardshell w trapezie Manera HALO to wygięta w kształtcie łuku bardzo sztywna rama, która zapobiega wyginaniu się trapezu i jednocześnie ściskaniu naszego ciała. Ten element trapezu nie dotyka bezpośrednio pleców, a jego funkcją jest rozkład sił generowanych przez latawiec.

Adapive skin to wspierająca nasze plecy miękka i wygodna siatka, która jest zawieszona na sztywnej ramie. Takie rozwiązanie zapewnia najlepsze dopasowanie, komfort i swobodę ruchów.

adaptive shell shema halo
Dwie osobne części: adaptive skin (soft) i hardshell połączone w całość.

Wymienne elementy w trapezie Manera HALO

Wytrzymałość danego produktu mierzona jest jego najsłabszym elementem. Team R&D Manera podszedł do budowy trapezu HALO bardzo praktycznie i ekologicznie. Standardowo we wszystkich dotychczasowych trapezach uszkodzenie jednego elementu zmusza nas do wymiany całości. W Manera HALO wszystkie kompenenty można samodzielnie rozmontować i ponownie złożyć w całość bez konieczności używania kleju i szwów. Możliwa jest bardzo prosta wymiana każdej części, którą można nabyć w każdym sklepie kite z produktami Manera. Fajnym rozwiązaniem jest również możliwość zdjęcia materiału, którym jest otulona siatka adaptive skin i na przykład wykręcenia, wyprania lub po prostu suszenia go do ostatniego momentu przed spakowaiem quivera.

Zrzut ekranu 2021 12 21 o 12.07.22
Wszystkie cześci w trapezie HALO można w łatwy sposób wymienić.

Minimalna ilość materiałów, które chłoną wodę

Dzięki zastosowanej technologii adaptiv shell, a w szczególności bardzo elastycznej siatce – adaptive skin, projektanci Manera mogli zminimalizować grubość pianki, która ma za zadanie odzielić nasze ciało od twardych elementów trapezu. W HALO wykorzystana została bardzo cienka neoprenowa pianka, która posiada wiele zalet w stosunku do standardowych rozwiązań:

  • bardziej bezpośredni kontakt
  • znacznie niższa waga
  • mniejsza objętość trapezu

Podkładka nowej generacji – ARC Spreaderbar

Nowy hak Manera ARC to również sporo zmian i przemyślane rozwiązania. Zacznijmy od systemu zapięcia, który posiada specjalne klipsy na zatrzask – takie rozwiązanie jest bardzo proste, precyzyjne i niezawodne. W swoich pierwszych trapezach prawie 10 lat temu Manera wprowadziła rewolucyjne tuck flap’y, czyli sztywne płytki wychodzące z podkładki z hakiem. Aktualnie większość dobrych trapezów na rynku posiada ten patent, gdyż skopiowano go z pierwszej wersji trapezu Manera EXO. W haku ARC wykorzystane zostały nowe tackflapy 2.0, które są wykonane z elastycznego plastiku i odlanego w jednym kawałku z całą podkładką. Teraz tackflapy oprócz zapobiegania podnoszenia i wyginania haka do góry, mają równiez funkcję antykompresyjną. Rdzeń podkładki wykonany został z solidnej stali, która jest w stanie wytrzymać obciążenie do 800 kg, co znacznie przewyższa standardy przyjęte na rynku trapezów. Na koniec – rozwiązanie które nas cieszy najbardziej – a mianowicie to, że podkładka ARC posiada dwie opcje podpinania chicken loopa: hak lub linka do pływania wave i foil. W zestawie z trapezem otrzymujemy podkładkę z hakiem oraz linkę, którą możemy w łatwy sposób zamontować do podkładki.

Roczne testy prototypów Manera HALO w Surf People

Pod koniec roku 2020, czyli dokładnie rok temu otrzymaliśmy dwa prototypy Manera HALO z prostą instrukcją: testować, testować i jeszcze raz testować. Przez sezon letni w naszej bazie na kempingu Chałupy 3 sporo osób miało okazję opływać nowy trapez, a my mogliśmy posłuchać opini na jego temat. Były one bardzo zbliżone do siebie. Testerzy schodzili z wody z uśmiechem od ucha do ucha, a my wiedzieliśmy, że szykuje się mała rewolucja. Do testów mieliśmy niestety tylko rozmiar M, a jak dobrze wiemy, nawet najwygodniejszy trapez w złym rozmiarze może obrócić się w koszmar kitesurfera – dlatego nie wszyscy załapali się na testowanie.

Zobacz również

Pianki neoprenowe Manera – przewodnik po kolekcji 2022

Manera od kilku sezonów znana jest produkcji najlepszej jakości neoprenu. Ich pianki jako jedyne na rynku projektowane są w technologii 3D, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowują się do ciała. Pianka leżąca na ciele jak druga skóra zapewnia ciepło, szczelność i wygodę.

Kitesurfing w zimie – poradnik jak przygotować się do pływania kite zimą

Okazuje się, że pływanie zimą na Bałtyku jest nie tyko możliwe, ale i przyjemne. Wystarczy zaopatrzyć się odpowiednią wiedzę i sprzęt, a nasze sesje mogą przedłużyć się o kilka dodatkowych miesięcy w roku. Zima dla surferów i kitesurferów w Polsce jest szczególnie łaskawa, jeśli chodzi o warunki.

Dlaczego kitesurfing i surfing są tak popularne? I jakie są korzyści z ich uprawiania?

Kitesurfing i surfing to zadziwiająco popularne aktywności w naszej szerokości geograficznej. Wydaje się, że temperatury sprzyjające ich uprawianiu są domeną tropików. Tymczasem nad Bałtykiem swoje miejsce znalazła jedna z największych europejskich społeczności „surferskich”.

Katalog prezentów świątecznych – pomysł na prezent dla surfera, kite surfera i wing foilera

Nic tak bardzo nie ucieszy bliskiej Ci osoby, jak prezent związany z jej pasją ! Jak co roku przygotowaliśmy katalog świąteczny, w którym znajdziecie sprawdzone pomysły na prezent dla surfera, kite surfera i wing foilera. Poniższą listę przygotowaliśmy na bazie bestsellerów z naszego sklepu.

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła