Dlaczego kitesurfing i surfing są tak popularne? I jakie są korzyści z ich uprawiania?
Kategoria: Kite, Surf,
Autor: Surf People
Kitesurfing i surfing to zadziwiająco popularne aktywności w naszej szerokości geograficznej. Wydaje się, że temperatury sprzyjające ich uprawianiu są domeną tropików. Tymczasem nad Bałtykiem swoje miejsce znalazła jedna z największych europejskich społeczności „surferskich”. W poniższym tekście przyjrzymy się dlaczego wymienione sporty wodne są u nas tak popularne oraz jakie niosą za sobą korzyści.
Jaki sport wodny powinienem wybrać?
Jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania aktywnościami wodnymi nad Morzem Bałtyckim, jest niewysoki próg sprawności potrzebny do ich uprawiania. Poszczególne dyscypliny różnią się od siebie, natomiast ogólna zasada jest podobna.
Kitesurfingu można nauczyć się będąc po prostu sprawnym i nie chodzi tu o formę w stylu olimpijskim, a po prostu brak poważniejszych kontuzji układu ruchu. Niekiedy i pewne ograniczenia da się przezwyciężyć, gdyż zabawa z latawcem oferuje nam jego wsparcie. Aktualna technologia oraz metodyka szkoleniowa powodują, że do opanowania kitesurfingu praktycznie nie potrzeba siły. Serio! To technika czyni zawodnika, a i ta nie jest wyjątkowo skomplikowana. Przy dobrych warunkach wiatrowych na wodzie widać trzy pokolenia – pływają i wnukowie i dziadkowie. Wszystko to dzięki temu, że moc latawca spoczywa na trapezie. Samo pływanie na kajcie, przypomina leżenie na leżaku. Oczywiście sztuczki i ewolucje to inna para strapów, ale i tu znajdzie się szerokie pole do popisu dla osób mniej sprawnych.
Kitesurfing to unikalna możliwość na uprawianie prawdziwie wielowymiarowej dyscypliny. Poza pływaniem, które już samo w sobie jest niezwykłą chwilą na łonie natury, dostajemy możliwość skakania. I to nie byle jakiego! Obecne rekordy przebijają 30m wysokości, ale nie ma obaw – bez sztormowych warunków, lat treningu i niebywałych predyspozycji, kite nie jest w stanie unieść Ciebie tak wysoko. Masz za to możliwość nauki takich elementów kroczek po kroczku i możesz robić to bez stresu, gdyż współczesne latawce najeżone są systemami bezpieczeństwa. Większość naszych kursantów bezproblemowo dochodzi do etapu skakania i cieszy się, że wybrało akurat kitesurfing.
Czy surfing to sport dla mnie?
Surfing, czyli ujeżdżanie fal na samej desce, to dyscyplina wymagająca od nas trochę więcej. Na szczęście i tu odpowiedni dobór sprzętu i instruktora otwiera drzwi do sukcesu. Sam kurs surfingowy to doskonały trening podczas, którego uczymy się o naszym ciele więcej. Prostota tej dyscypliny przez wiele osób określana jest jako doświadczenie z pogranicza mistycyzmu. Jesteśmy tylko my, deska i natura. Dojście do poziomu, podczas którego wykonujemy sztuczki, jest na pewno większym wyzwaniem niż w przypadku kitesurfingu. A wszystko dlatego, że w surfingu do napędzenia siebie i pokonywania odległości używamy głównie mięśni ramion i pleców. Pracuje oczywiście całe ciało, dlatego podstawy surfingu na małych falkach, to doskonałe narzędzie modelowania sylwetki i sprawności.
Surfing jest też doskonałą dyscypliną ogólnorozwojową dla najmłodszych. Dzięki mniejszej masie ciała, dla nich warunki do ćwiczenia nowych elementów występują praktycznie codziennie.
Jak widać, w przypadku obu sportów „nie musisz być mistrzem świata żeby zacząć, ale musisz zacząć żeby zostać mistrzem świata”. W surfingu można też odnaleźć prawdziwą pasję do natury, zrozumieć lepiej samego siebie i otaczającą nas przyrodę. Na wysokim poziomie ten sport wymaga od nas zrozumienia akwenu na jakim pływamy, a wdzięczność za tę możliwość rośnie w sercu każdego z nas. Nie bez powodu surferzy kojarzeni są z niebywałym dbaniem o porządek w otaczającej ich przyrodzie. Nie da się być obojętnym wobec krzywdy na naturze, kiedy korzysta się z jej dobrodziejstw.
Czy Polska to dobre miejsce na kurs kitesurfingu lub surfingu?
Umiejętności zdadzą nam się na nic, jeśli nie będziemy mieli gdzie z nich korzystać. Na szczęście Zatoka Pucka, będąca częścią Morza Bałtyckiego, to jedno z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania sportów wodnych! Szerzej pisaliśmy o tym w poprzednim artykule. Nasza baza znajduje się na kempingu „Chałupy 3”, czyli na Mierzei Helskiej za Władysławowem, przed miejscowością Chałupy. Jest to mekka polskich surferów, gdyż kilkaset metrów od szkółki znajduje się jeden z najlepszych spotów do surfingu w kraju. Wystarczy przejść na stronę otwartego morza. Na wprost naszej bazy, parę metrów od recepcji rozpościera się Zatoka.
Walorami takiego położenia jest to, że możemy łapać każdą okoliczność dobrą do uprawiania danej dyscypliny. Jeżeli wieje, to mamy możliwość złapać wiatr, niezależnie od jego kierunku. Najczęściej znajdujemy doskonałe warunki na „kajta” w zatoczce na wprost bazy. Zatoczka jest ogromna i dostępna dla bywalców tylko dwóch pól kempingowych. Woda w niej jest płytka, a latem naprawdę ciepła.
Na wiosnę i jesień niezbędne jest posiadanie dobrej pianki, ale te są ogólnodostępne i pozwalają całkowicie zapomnieć o temperaturze na zewnątrz. Zresztą zamawiając u nas kurs kitesurfingu, zwracasz uwagę tylko na pogodę, bo o resztę dbamy my! A i pogoda jest łaskawa – jeżeli nie wieje, można delektować się plażą nad otwartym morzem i tam próbować swoich sił w surfingu. Ciężko szukać innego miejsca z wodami idealnymi do różnych aktywności i jednocześnie rozwiniętą infrastrukturą. Surf People oferuje Ci to wszystko w jednym miejscu, pełnym atrakcji i unikalnej natury 🙂
Jakie korzyści płyną z uprawiania sportów wodnych?
Po pierwsze, sporty wodne to doskonała rozrywka. Naprawdę. Są po prostu ciekawe, podnoszą adrenalinę i dużo się dzieje. Dla większości samo to wystarczy, ale bardziej zaangażowani zobaczą też, jak korzystnie wpływają na sprawność i sylwetkę. Godziny poświęcone na sesje, oddają nam z nawiązką. Oswajamy się też z wodą, co przynosi większą odwagę w życiu codziennym. Istotny jest też wcześniej wspomniany kontakt z naturą, a to uniwersalna korzyść poruszająca każdego. Naprawdę łatwo złapać się na śpiewaniu wesołych piosenek płynąc na kajcie. One same cisną się na usta!
Dodatkowo, gdy dzień poza wiatrem oferuje też słoneczko, a woda jest przejrzysta, widoki napawają nas taką energią, że nawet śniąc łapiemy znów za bar. Bezpośredni kontakt z przyrodą uczy szacunku, dbania o wspólne dobro, a także cierpliwości do warunków i pracy nad swoimi słabościami. Dlatego obozy i kursy dla najmłodszych pełnią nie tylko funkcję sportową, a również wychowawczą. Dorośli wyciągają z surfingu większą świadomość potęgi, jaką dysponuje natura. Powoduje to przewartościowanie pewnych priorytetów. Rzeczy tak oczywiste, jak oszczędzanie wody czy segregacja śmieci nabierają głębszego sensu.
Kolejną korzyścią jest przynależność do życzliwej i ciekawej społeczności. Środowisko surferskie jest aktywne, dużo się dzieje. Organizowane są eventy, zawody, ustawki i darmowe testy sprzętu. Powoli stajemy się kolegami, a stali bywalcy spotów służą pomocą i poradą. Fora i facebookowe grupy po prostu tętnią życiem.
Co z uprawianiem kitesurfingu i surfingu zimą?
Wiele osób obawia się polskiej temperatury poza okresem letnim. Na szczęście każdy, kto zapozna się z nowoczesnym ubiorem na wodę wie, że komfort termiczny to tylko kwestia doboru odpowiedniej pianki i akcesoriów. Obecnie najwytrwalsi polscy surferzy pływają przez cały rok, korzystając z mocnych zimowych wiatrów i fal. Cała reszta naszej społeczności, która nie dysponuje czasem lub chęciami do aktywności w chłodniejszych warunkach wyjeżdża na urlopy, podczas których uprawiają swoją ulubioną dyscyplinę. Nagle planowanie podróży staje się prostsze, gdyż wyszukujemy miejsc związanych z morskimi aktywnościami. Nie musimy więc martwić się o nudę, towarzyszącą wyjazdom typu all inclusive. Nasze podróże zaczynają oscylować dookoła pasji sprawiając, że dni bez warunków spędzamy na zwiedzaniu, a pozostałe… na wodzie!
Podsumowanie z odpowiedzią na tytułowe pytanie 🙂
Sporty wodne w Polsce to poza kitesurfingiem czy surfingiem też wingfoil, windsurfing i wakeboarding. Dyscypliny te są popularne ze względu na unikatowe połączenie doskonałych warunków, jakie stwarza Polskie Wybrzeże, wyjątkowej oprawy, towarzyszącej aktywnościom i łatwemu wejściu w te dyscypliny. Koszty, które ponosimy, są w większości jednorazowe, gdyż raz zakupiony sprzęt łatwo odsprzedać (komis surfingowy Surfpeople.pl). A przy odpowiedniej dbałości, można używać go wiele sezonów. Same dyscypliny są ekscytujące i dają masę dodatkowych korzyści, jak lepsza sprawność i sylwetka, spokój i harmonia ducha oraz ciekawe podróże i społeczność. To wszystko generuje dynamiczny rozwój i efekt kuli śnieżnej, bo przecież każdy zaraża znajomych tym, co najlepsze 🙂