fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Wing foil – poradnik jak dobrać foila – część 1


Kategoria: Porady, Wing,

środa, 17 marca, 2021 share icon

Autor: Olek KawkaWybór pierwszego zestawu foil do wing foil’a to nie lada wyzwanie, z którym w końcu każdy będzie musiał się zmierzyć. Postanowiliśmy trochę to ułatwić rozbierając foila na czynniki pierwsze i opisując działanie każdego elementu osobno. Po przeczytaniu całości zakup foila powinien być dużo łatwiejszy.

Jak współczynnik AR wpływa na właściwości foila?

AR – czyli aspect ratio to stosunek długości do powierzchni skrzydła (AR=długość^2/Powierzchnia), określa jego kształt i wpływa na pracę zestawu wing foil. Najprościej mówiąc foile o wysokim AR są bardziej rozłożyste i cienkie, a te o niskim są węższe i grubsze. Tak więc porównując dwa foile o zbliżonej powierzchni, to które jest szersze będzie miało większy aspect ratio.

Foile o niskim AR

Skrzydła o niskim AR są łatwiejsze w prowadzeniu i polecamy je dla osób początkujących. Wchodzą szybciej w lewitacje i płyną stabilnie nawet przy bardzo małych prędkościach. Wycinane przez nie skręty są szybkie i ciasne, a carving bardzo precyzyjny. W kolekcji F-ONE model Gravity jest klasycznym foilem o niskim Aspect Ratio i dostępny jest w kilku rozmiarach – od 1200 cm do 2200 cm.

Foile o wysokim AR

Foile o wyższym AR są nieco bardziej wymagające. Potrzebują większej prędkości by wejść w lewitację i są bardziej czułe na ruchy ridera w płaszczyźnie palce- pięty. Bardziej wymagająca konstrukcja niesie za sobą jednak wiele plusów. Foile o wysokim AR osiągają większą prędkość zyskując jednocześnie  stabilność.

Praktykując wingsurfing bardzo istotną kwestią jest również pompowanie, czyli napędzanie foila płynnymi ruchami ciała. Skrzydła o wyższym AR znacznie dłużej utrzymują się w lewitacji, a pompowanie na nich jest efektywniejsze. W kolekcji F-ONE model Phantom (szczególnie lubiany przez nas rozmiar 1480cm) otrzymał w zeszłym sezonie przydomek „never ending pumping” 😉 

Jak długość fuselage’a wpływa na zachowanie foila?

Większość foili, zarówno tych wing’owych jak i do innych dyscyplin posiada możliwość wyboru długości fuselage’a(kila). W karbonowych foilach F-ONE przednie skrzydło zintegrowane jest z przednią częścią fuselage’a i wymienialny jest jego tył. Tego rodzaju konstrukcja (monoblok) redukuje niepożądane wibracje w krytycznym miejscu foila. Niezależnie od długości fuselage’a maszt jest zawsze w tej samej pozycji, a rozmiar fuselage’a reguluje odległość stabilizatora (tylnej lotki) od masztu. Długość fuselaga wpływa na zachowanie foila w lewitacji.

Dłuższy fuselage charakteryzuje się lepszą stabilizacją, płynnymi łukami o dużym promieniu i łatwością prowadzenia. Osobom początkującym pozwoli uniknąć tak zwanego kaczkowania, czyli naprzemiennego odbijania się deski od wody i wychodzenia na skrzydło. Najdłuższy fuselage w kolekcji F-ONE ma 41 cm i dedykowany jest do dwóch największych skrzydeł Gravity 1800 i Gravity 2200. Poprawia on stabilność i możliwości lightwindowe zestawu.

Krótki fuselage(kil) jest nieco mniej stabilny, ale wykonywane na nim skręty są dużo szybsze i ciaśniejsze. Foil z krótkim fuselagem jest bardziej dynamiczny i wydajniejszy w pompowaniu. Jest to opcja, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom carvingu i pływania na falach. W wingowej kolekcji foil F-ONE krótki fuselage(37 cm) rekomendujemy do skrzydeł Phantom (1080, 1280, 1480 i 1780 cm3) i mniejszych rozmiarów Gravity (1200 i 1500 cm3). Dla riderów poszukujących bardzo skrętnego i 'żywego’ zestawu dostępny jest również fuselage w długości x- short, jest to najkrótszy karbonowy fuselage w kolekcji i stanowi bardzo dobre uzupełnienie do skrzydeł Phantom.

Dostępne długości fuselage w kolekcji F-ONE:

  • Fuselage Carbon Long – 41 cm – dedykowany do foilii Gravity 1800 i 2200,
  • Fuselage Carbon Short 37 cm – dedykowany do foilii Gravity 1500, 1200 i Phantom 1080, 1280, 1480, 1780,
  • Fuselage Carbon X-Shirt 33 cm – dedykowany do foilii Phantom 940, 840 i 740.

Jak rozmiar i kształt stabilizatora wpływa na działanie całego zestawu?

Stabilizator zwany również tylną lotką, jak sama nazwa wskazuje stabilizuje foila. W teorii przednie skrzydło mogłoby funkcjonować samo przy pewnej prędkości, ale w praktyce pływanie bez stabilizatora jest niemożliwe. Dzięki tylnej lotce jesteśmy w stanie utrzymać kurs płynięcia na wprost (bez utraty przyczepności). Stabilizator umożliwia także kontrolę wynurzenia (płynięcie w lewitacji na stałym poziomie), gdyż stanowi on opór dla przedniego skrzydła. Tak w skrócie można określić rolę stabilizatora. 

Jak dobrać odpowiedni stabilizator ?

W kwestii doboru rozmiaru stabilizatora, możemy znaleźć analogię do doboru przedniego skrzydła – im większe, tym łatwiejsze. Duży stabilizator mocniej oporuje pracę przedniego skrzydła, dzięki temu zestaw jest stabilniejszy, a rider musi użyć więcej siły przy wykonaniu manewrów. Zasada doboru stabilizatora do przedniego skrzydła jest bardzo prosta: im większa przednia lotka tym większy stabilizator.

Niektóre stabilizatory mają mocniej zagięte w górę lub w dół tip, są to tak zwane winglety. Lotki tego rodzaju znacznie poprawiają trakcje foila podczas płynięcia na wprost lub po lekkim łuku – stabilizatory o takim kształcie świetnie sprawdzają się dla osób początkujących lub w foilach do kitesurfingu. Tylne lotki do wing foila mają nieco bardziej płaski profil, co pozytywnie wpływa na skrętność zestawu. Stabilizator C275 Surf jest idealnym uzupełnieniem linii Phantom, natomiast C300 Surf o nieco większej powierzchni i podkręconych tipach, nadaje stabilność foilom Gravity 1800 i 2200cm. 

Dostępne stabilizatory w kolekcji F-ONE:

  • Stab C300 Surf – dedykowany jest do foilii Gravity 1800 i 2200,
  • Stab C275 Surf – dedykowany jest do foilii Gravity 1200 i 1500, Phantom 940, 1080, 1280, 1480 i 1780,
  • Stab C220 Surf – dedykowany jest do foilii Phantom 740i 840.

Jakie znaczenie ma długość masztu podczas pływania?

Zasada jest bardzo prosta: im krótszy maszt tym mniejszy margines błędu pomiędzy uderzeniem deską o wodę(tzw. kaczka), a wyskoczeniem przedniego skrzydła z wody co przeważnie kończy się upadkiem. Na początku łatwiej nauczyć się pierwszych lewitacji na krótszym maszcie i my przykładowo w naszej szkole pierwsze zajęcia z podpiętym foilem prowadzimy z masztem 45 lub 55 cm. Krótszy maszt zmniejsza siłę uderzenia o wodę po utracie równowagi z lewitacji, stabilizacja boczna jest minimalnie lepsza i jest bezpieczniejszy.

Dłuższy maszt daje większy margines błędu w płaszczyźnie przód – tył, lepsze zdolności pływania pod wiatr(możliwe jest mocniejsze wychylenie na wiatr), możliwość swobodnej lewitacji nad zafalowanym akwenem/czopem(bez konieczności pracy foilem góra – doł przy większym rozkołysie), pozwala na wyższe skoki oraz miękkie lądowania i jest w zasadzie lepszy we wszystkim od krótszego masztu :-).

Podsumowując, dłuższy maszt (70-90 cm) to rozwiązanie dla osób które stabilnie pływają już w lewitacji i chcą wykrzesać jak najwięcej ze swojego foila; krótszy maszt (45-55 cm) przyda się na samym początku naszej przygody z wing foil’em i osobom które pływają na płytkich akwenach – na przykład Zatoka Pucka. Maszty aluminiowe w większości firm są najtańszym elementem foila(około 500 zł) i dlatego część osób decyduje się na zakup dwóch długości. Najczęściej kupowany zestaw w naszym sklepie to 65 cm i 85 cm. Maszty karbonowe są bardzo często najdroższym elementem foila i tutaj warto od razu wybrać jedną, docelową długość 75, 85 lub 95 cm.

Mamy nadzieje że ten artykuł rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości. Jeżeli dalej nie jesteś pewien, który kształt foila jest najbardziej odpowiedni do Twojego stylu pływania skontaktuj się z nami lub przetestuj sprzęt w naszej bazie Surf People na kempingu Chałupy 3. Do testów dostępna jest cała kolekcja foili F-ONE – skonfigurujesz tam zestaw idealny dla siebie.

Zobacz również:

Koszulki Męskie dla Surferów – Odkryj naszą kolekcję męskich koszulek, idealnych dla każdego surfera, łączących styl i wygodę.

Koszulki Damskie na Surfing – Wybierz z szerokiej gamy damskich koszulek, które są doskonałe zarówno na plażę, jak i na codzienne wyjścia.

Spodenki do wody – Przejrzyj naszą kolekcję szortów, które zapewniają komfort i swobodę ruchów na fali i poza nią.

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła