Skontaktuj się z nami:

Sklep

730 200 293
kuba@kiteoffer.com

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty będzie od 30 kwietnia do 20 września.

Szkoła

720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 25 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Foil, Porady, Sprzęt, Surf, Wing,

Wing foil – aspekty techniczne i konfiguracja zestawów

Wing Surf – współczynnik AR – jak wpływa na właściwości foila ?

AR- czyli aspect ratio to stosunek długości do szerokości skrzydła, określa jego kształt i wpływa na pracę zestawu wing foil. Najprościej mówiąc foile o wysokim AR są bardziej rozłożyste i cienkie, a te o niskim są węższe i grubsze. Tak więc porównując dwa foile o zbliżonej powierzchni, to które jest szersze będzie miało większy aspect ratio.

Foile o niskim AR

Skrzydła o niskim AR są łatwiejsze w prowadzeniu i polecamy je dla osób początkujących. Wchodzą szybciej w lewitacje i płyną stabilnie nawet przy bardzo małych prędkościach. Wycinane przez nie skręty są szybkie i ciasne, a carving bardzo precyzyjny. W kolekcji F-ONE model Gravity jest klasycznym foilem o niskim Aspect Ratio i dostępny jest w kilku rozmiarach- od 1200 cm do 2200 cm.

Foile o wysokim AR

Foile o wyższym AR są nieco bardziej wymagające. Potrzebują większej prędkości by wejść w lewitację i są bardziej czułe na ruchy ridera w płaszczyźnie palce- pięty. Bardziej wymagająca konstrukcja niesie za sobą jednak wiele plusów. Foile o wysokim AR osiągają większą prędkość zyskując jednocześnie  stabilność. Praktykując wingsurfing bardzo istotną kwestią jest również pompowanie, czyli napędzanie foila płynnymi ruchami ciała. Skrzydła o wyższym AR znacznie dłużej utrzymują się w lewitacji, a pompowanie na nich jest efektywniejsze. W kolekcji F-ONE model Phantom (szczególnie lubiany przez nas rozmiar 1480cm) otrzymał w zeszłym sezonie przydomek „never ending pumping” 😉 

Wing foil – fuselage – Jak jego długość wpływa na odczucia z pływania ?

Większość foili, zarówno tych wingowych jak i do innych dyscyplin posiada możliwość wyboru długości fuselage’a. W karbonowych foilach F-ONE przednie skrzydło zintegrowane jest z przednią częścią fuselage’a i wymienialny jest jego tył. Tego rodzaju konstrukcja (monoblok) redukuje niepożądane wibracje w krytycznym miejscu foila. Niezależnie od długości fuselage’a maszt jest zawsze w tej samej pozycji, a rozmiar fuselage’a reguluje odległość stabilizatora (tylnej lotki) od środka zestawu.

Długi fuselage

Dłuższy fusalage charakteryzuje się lepszą stabilizacją, płynnymi łukami o dużym promieniu i łatwością prowadzenia. Osobom początkującym pozwoli uniknąć tak zwanego kaczkowania, czyli naprzemiennego odbijania się deski od wody i wychodzenia na skrzydło. Długi fusalege to idealny wybór do Gravity 1800 i 2200 cm3. Poprawia on stabilność i możliwości lightwindowe zestawu.

Krótki fuselage

Krótki fuselage jest nieco mniej stabilny, ale wykonywane na nim skręty są dużo szybsze i ciaśniejsze. Jest to opcja, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom carvingu i pływania na falach. W wingowej kolekcji foil F-ONE krótki fuselage rekomendujemy do skrzydeł Phantom  i mniejszych rozmiarów Gravity (1200 i 1500 cm3). Dla riderów poszukujących bardzo skrętnego zestawu dostępny jest również fuselage w długości x- short, jest to najkrótszy karbonowy fuselage w kolekcji i stanowi bardzo dobre uzupełnienie do skrzydeł Phantom 940 i 1080 cm.

Wing foil – stabilizator – jak wpływa na działanie całego zestawu?

Stabilizator zwany również tylną lotką, jak sama nazwa wskazuje stabilizuje foila. W teorii przednie skrzydło mogłoby funkcjonować samo przy pewnej prędkości, ale w praktyce pływanie bez stabilizatora jest niemożliwe. Dzięki tylnej lotce jesteśmy w stanie utrzymać kurs płynięcia na wprost (bez utraty przyczepności). Stabilizator umożliwia także kontrolę wynurzenia (płynięcie w lewitacji na stałym poziomie), gdyż stanowi on opór dla przedniego skrzydła. Tak w skrócie można określić rolę stabilizatora. 

Jak dobrać odpowiedni stabilizator ?

W kwestii doboru rozmiaru stabilizatora, możemy znaleźć analogię do doboru przedniego skrzydła – im większe tym łatwiejsze. Duży stabilizator mocniej oporuje pracę przedniego skrzydła, dzięki temu zestaw jest stabilniejszy, a rider musi użyć więcej siły przy wykonaniu manewrów. Niektóre stabilizatory mają mocniej zagięte w górę lub w dół tip, są to tak zwane winglety. Lotki tego rodzaju znacznie poprawiają trakcje foila podczas płynięcia na wprost lub po lekkim łuku – stabilizatory o takim kształcie świetnie sprawdzają się dla osób początkujących lub w foilach do kitesurfingu. Tylne lotki do wing foila mają nieco bardziej płaski profil, co pozytywnie wpływa na skrętność zestawu. Stabilizator C275 Surf jest idealnym uzupełnieniem linii Phantom, natomiast C300 Surf o nieco większej powierzchni i podkręconych tipach, nadaje stabilność foilom Gravity 1800 i 2200cm. 

Jeżeli nie jesteś pewien, który kształt foila jest najbardziej odpowiedni do Twojego stylu pływania skontaktuj się z nami lub przetestuj sprzęt. W naszej bazie Surf People na kempingu Chałupy 3 dostępna do testów jest cała kolekcja foili F-ONE. Skonfigurujesz tam zestaw idealny dla siebie.

Zobacz również