fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Jak sprawdzać wiatr? Prognoza pogody dla kitesurferów.


Kategoria: Kite, Porady,

środa, 16 lutego, 2022 share icon

Autor: Maciej Didowicz



W tym artykule szczegółowo opiszemy na czym polega prognoza pogody i jak wyciągać z niej właściwe wnioski. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie samodzielnie sprawdzić prognozę pogody, rozjaśni Ci się jak działa „pogoda” i będziesz w stanie przewidywać niektóre zjawiska. Coraz częściej na spotach kitesurfingowych dostępne są stacje meteorologiczne, które przedstawiają aktualne warunki i dzięki którym można sprawdzić dokładne statystyki wiatrowe w interesującym nas okresie. W naszej bazie na kempingu Chałupy 3 znajduje się stacja z której odczyt można sprawdzić w zakładce prognoza pogody Chałupy.

Prognoza pogody

Jak czytać i wyciągać wnioski z prognozy pogody?

Prognoza pogody, to próba ustalenia prawdopodobnego przebiegu zjawisk meteorologicznych nad danym obszarem. Aby ustalić przebieg tych zjawisk musimy znać aktualny stan pogody, wyrażony wielkością elementów meteorologicznych. Dzięki znajomości stanu pierwotnego, gigantycznym bazom danych, agregującym przebiegi wszystkich zjawisk z ostatnich lat, oraz pomocy sztucznej inteligencji, jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie nakreślić przyszłe zdarzenia. Pomoc samouczących się algorytmów jest nieoceniona, gdyż dane podstawiane do modeli prognozowych są zapisywane w postaci: nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych. Brzmi skomplikowanie? Bo takim jest. Współczesne prognozowanie pogody jest coraz szybsze i dokładniejsze dzięki zaangażowaniu potężnych mocy obliczeniowych, które na okrągło symulują potencjalne przebiegi zdarzeń. Z puli wyników wyciągane są najtrafniej odpowiadające danemu „modelowi” i w ten sposób staramy się zajrzeć w przyszłość. Na szczęście dla nas, miłośników sportów wodnych, czytanie gotowej prognozy to pikuś przy jej tworzeniu 🙂

Naszym zadaniem jest ocena wartości elementów meteorologicznych opisanych w prognozie. Oznacza to, że patrzymy na gotową prognozę i staramy się ocenić czy warunki pogodowe będą dobre do uprawiania sportów wodnych. Elementy które oceniamy to:

  • Wiatr,
  • temperatura,
  • wilgotność,
  • widzialność,
  • chmury,
  • opady,
  • ciśnienie atmosferyczne.

Jak widać wyżej, już samo nazwanie elementów atmosferycznych pozwala nam przestać się bać je oceniać. Są to bowiem zjawiska z którymi każdy z nas ma do czynienia codziennie. Mało tego, większość z nas na podstawie obserwacji tych elementów jest w stanie „przewidzieć” przyszłość na krótko do przodu. Kto z nas nie spojrzał na zachmurzone niebo i nie rzekł: „będzie padać”. Czyja mama nie wyjrzała za okno i nie powiedziała „dziecko załóż czapkę, będzie dziś zimno”. Pogoda nierozerwalnie związana jest z naszą egzystencją, dlatego jesteśmy lepszymi synoptykami niż myślimy. Oczywiście bez dostępu do petabajtowych dysków, satelitów i modeli, ciężko nam określić pogodę nad Kamerunem, siedząc na Helu. Łatwo jest nam jednak stwierdzić, że warto się schronić, widząc wał szkwałowy frontu burzowego. Wstęp ten pokazuje, że ocena elementów meteorologicznych tylko wydaje się trudna a jest intuicyjna i zakorzeniona w każdym z nas!

Zjawiska meteorologiczne, które mają wpływ na pogodę.

Przyjrzymy się teraz wszystkim elementom wymienionym wyżej, tak aby mieć pewność, że wiemy co dany element oznacza i jaki ma on wpływ na sporty wodne.

Wiatr jest nierozerwalnie połączony z pojęciem ciśnienia atmosferycznego. Jest to nic innego jak poziomy, lub prawie poziomy ruch mas powietrza, względem powierzchni ziemi. Jednostką jakiej używamy w przypadku sportów wodnych do określania prędkości wiatru są węzły. Jeden węzeł to 1,85166 km/h. Węzły z angielskiego to „knots” dlatego do zapisu używamy skrótu „knts”. Ruch powietrza odbywa się z obszarów wyższego ciśnienia, do obszarów niższego ciśnienia. To zjawisko bardzo podobne do tego, gdy wychodzimy z restauracji i otwierając drzwi czujemy jak powietrze „wlewa” się do lokalu. Dzieje się tak często, ponieważ okapy na kuchni zasysają więcej powietrza niż dostaje się do restauracji. Ciśnienie w pomieszczeniu spada i po otwarciu drzwi powstaje wiatr, aby wyrównać różnice ciśnień, czyli „dowiać” brakujące w lokalu powietrze. Zrozumienie, że wiatr wieje do obszarów niższego ciśnienia jest szczególnie istotne w żeglarstwie i kitesurfingu, gdyż sama obserwacja barometru pozwala nam prognozować ile oraz jak mocno będzie wiało. Im większy spadek ciśnienia, tym mocniejszy wiatr. Wyjątkiem od tej reguły są wiatry geostroficzne, aczkolwiek ich zastosowanie w kitesurfingu, oraz ogólny wpływ na nasz wykład jest na tyle marginalny, że zostaną pominięte. Rodzi się zatem pytanie, czym jest ciśnienie atmosferyczne?

Ciśnienie atmosferyczne to stosunek siły z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na daną powierzchnię, do powierzchni na jaką naciska. Jest to po prostu określenie z jaką „siłą” powietrze na nas napiera, ale w kontekście ogólnym a nie wiatru. Naukowcy uwzględnili zatem wszystkie zmienne i ustalono, że średnio ciśnienie ziemskie na wysokości morza wynosi: 1013,25 hPa i od tej pory ta wartość to jedna atmosfera. Czysto teoretycznie przyjmując, że wszędzie na ziemi ciśnienie wyrównałoby się do jednej atmosfery, a wysokość terenu nie miała znaczenia, wiatr przestał by wiać (poza wiatrami geostroficznymi, spowodowanymi siłami coriolisa). W przypadku sportów wodnych warto obserwować zatem wskazania barometru. Gdy słupek gwałtowanie spada, oznacza to, że niebawem się rozwieje. Gdy słupek rośnie, wiatr będzie słabnąć.

Wilgotność to po prostu zawartość pary wodnej w powietrzu. O dziwo wilgotność ma wpływ na jakość naszych sesji. Powietrze zawierające dużo pary wodnej, jest cięższe od powietrza „suchego”. To wraz z temperaturą (o tym szerzej zaraz) powoduje, że 15knts wiatru o dużej wilgotności daje nam więcej energii niż 15knts wiatru o małej wilgotności. Może to być dla niektórych szok, ale węzły- węzłom są nierówne.

Temperatura powietrza określa stan cieplny atmosfery. Pomiaru należy dokonywać termometrem umieszczonym  2m powyżej poziomu gruntu. Wraz z wilgotnością, temperatura wpływa na „kaloryczność” wiatru. Powietrze zimne jest gęstsze niż ciepłe, dlatego taka sama prędkość wykazana przez wiatromierz, może dawać inne uczucie na wodzie. Najłatwiej porównać to na przykładzie Egiptu i Polski. W Egipcie średnio pływamy na 30’c w bardzo suchym powietrzu, w Polsce w około 15-20’c o dużej wilgotności. Zakładając, że w obu miejscach wieje 13-15 węzłów, w Polsce dałbym radę pływać na 12m, w Egipcie najpewniej chwyciłbym za 15m kajta. Warto tu dodać, że również ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na gęstość powietrza, ale odwrotny niż temperatura. Oznacza to, że przy wzroście ciśnienia, gęstość powietrza rośnie.

Widzialność to zasięg dostrzegalności obiektów, zależny od warunków meteorologicznych. Główny wpływ na dalekie pole widzenia ma nasłonecznienie, brak mgły i brak zachmurzenia. Czasami nad zbiornikami wodnymi widzialność gwałtownie spada, a mgła powoduje niebezpieczeństwo w żegludze. W przypadku wyjątkowo niskiej widzialności, należy zaprzestać uprawiania sportów wodnych, ze względu na trudność w ewentualnym udzieleniu pomocy oraz możliwość kolizji.

Zachmurzenie to stopień pokrycia nieba przez chmury. Zachmurzenie podaje się w skali oktanowej o wartościach od 0 do 8. Zero oznacza niebo bez chmur, osiem całkowite zachmurzenie. Chmury niosą ze sobą cenne informacje o pogodzie, na ich podstawie można prognozować najbliższą przyszłość. Niskie chmury w przypadku kitesurfingu bywają kłopotliwe, ze względu na to, że „pod chmurką” często gaśnie wiatr. Zachmurzone niebo często towarzyszy wietrznym dniom. Prawdziwy kitesurfer zatem boi się tylko chmur burzowych. Gdy nadciąga wał szkwałowy, czyli „taran” lub „klin” utworzony na czele chmury, możemy mieć pewność, że za nim podąża komórka burzowa. Wały szkwałowe zabierają często wiatr, po czym następuje gwałtowna zmiana kierunku i siły wiatru. Gdy widzimy naciągające niebezpieczeństwo, bezwzględnie kończymy sesję!

Zrzut ekranu 2022 02 16 o 23.07.33 1
Wał szkwałowy nad Zatoką Pucką.

Opad atmosferyczny to ogół ciekłych lub stałych produktów kondensacji pary wodnej, spadających z chmur na powierzchnię ziemi, unoszących się w powietrzu oraz osiadających na powierzchni Ziemi i przedmiotach. Do opadów zaliczamy: deszcz, śnieg, grad, mżawkę oraz krupy.
Sam opad nie przeszkadza w pływaniu na kitesurfingu, natomiast chmury które go niosą, oraz ograniczenia widoczności nim spowodowane, mogą utrudniać sesję. Gradobicie to jedyny opad poważnie zagrażający pływającym!

Kierunki wiatru względem akwenu, na przykładzie Półwyspu Helskiego.

Znamy już poszczególne elementy meteorologiczne, przyjrzyjmy się zatem paru podstawowym regułom które czynią kitesurfing możliwym i bezpiecznym. Zanim zaczniemy uprawiać dowolny sport wodny, musimy dostać się w odpowiednie miejsce. W nomenklaturze kitesurfingowej, miejsce służące do uprawiania tej dyscypliny to spot. Przypatrzmy się poniższej ilustracji. Obrazuje ona Półwysep Helski. Wody poniżej cypla, o kolorze jasnym to wody Zatoki Puckiej Wewnętrznej, natomiast wody u góry, te ciemniejsze, to Morze Bałtyckie. Znając nasz spot i jego orientację względem kierunków świata, możemy narysować symbol róży wiatrów. Nie jest to wcale kompas, a możliwe kierunki z których wieje wiatr.

Zrzut ekranu 2022 03 2 o 11.55.01

Południowe kierunki wiatru
Wiatry wiejące od dołu naszej mapki do jej góry, są wiatrami z rodziny południowej. Oznacza to, że wieją od zatoki w stronę cypla i od cypla w stronę otwartego morza. Kitesurfer znajdujący się na zatoce będzie nazywał takie kierunki wiatru „on shore”, czyli wiatrami do brzegu. Rzeczywiście, jeżeli nasz kajciarz poddałby się wiatrowi to w końcu został by zepchnięty na brzeg Półwyspu Helskiego. Takie kierunki wiania, których główny wektor celuje w brzeg, są bezpieczne kiedy zachowamy od niego odpowiednią odległość. W krytycznych sytuacjach, jest nam łatwiej nam wrócić na ląd.

Ten sam kierunek wiatru, z perspektywy osoby uprawiającej sporty wodne po stronie otwartego Morza Bałtyckiego to wiatr „off shore”, czyli wiatr od brzegu! W tym wypadku, sytuacja staje się o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ wiatr spycha nas w kierunku wody głebokiej. Najbliższy brzeg to Skandynawia. Dodatkowo, wiatr musi przedostać się przez ląd i przeszkody na nim, co sprawia, że kręci i szkwali, oraz są w nim „dziury”. Oczywiście pływanie w takich warunkach jest możliwe, ale trzeba być naprawdę bardzo doświadczoną osobą i mieć asekurację, oraz kontakt z  osobami na lądzie! 

Na tym przykładzie świetnie widać, że wszystko zależy od perspektywy. Ten sam wiatr, dla jednych jest bezpieczny a dla drugich, potencjalnie groźny.  

Zrzut ekranu 2022 03 2 o 11.56.32
Południowy kierunek wiatru względem wybrzeża na Półwyspie Helskim i okolicach.


Północne kierunki wiatru
Sytuacja odwraca się dokładnie o 180’. Teraz to osoby pływające po stronie otwartego Bałtyku, mają wiatr typu „on shore”. Dla ludzi na zatoce, uprawiających sporty wodne blisko Cypla, najbliższym lądem, na który mogą zostać „wywiani” jest Puck. Dlatego dla nich wiatr jest „off shore”. W takiej sytuacji to ludzie na zatoce poczują szkwały i turbulencje, ale nasza zatoka ma to do siebie, że jest naprawdę płytka nawet bardzo daleko od brzegu. Dlatego w tym specyficznym przypadku, da się bezpiecznie uprawiać sporty wodne nawet przy tej rodzinie wiatrów. Polecamy zapoznać się z artykułem Dlaczego Półwysep Helski jest najlepszym miejscem do nauki kitesurfingu? Na szczęście kiedy wieje z północy i na półwyspie jest off, wystarczy też pojechać w okolice Pucka i ten sam wiatr wieje do brzegu. 

Zrzut ekranu 2022 03 2 o 12.00.09
Północy kierunek wiatru względem wybrzeża na Półwyspie Helskim i okolicach.

Zachodnie kierunki wiatru
Są to najpopularniejsze, wiatry w Polsce. Zazwyczaj kiedy wieje, to z zachodu na wschód, lub zachodu z domieszkami północy, lub południa. Można, założyć, że wiatr ten wieje wzdłuż Półwyspu Helskiego, dlatego nazywamy go „side shore”. Sytuacja dla osób na morzu i zatoce, jest taka sama. Jeden z halsów, jest zawsze ustawiony w kierunku brzegu, drugi od brzegu, co czyni ten kierunek łatwym i w oddalaniu się i w powrocie na ląd. Side shore może łączyć się z on shorem i off shorem, mówimy wtedy o wiatrach side-off oraz side-on. Charakteryzują się one połączeniem dwóch składowych w jedną całość. Side-off wieje wzdłuż brzegu, z lekką wywiewką od brzegu. Side-on to wiatr wiejący wzdłuż i do brzegu. Side, side-on, oraz side-off w przypadku półwyspu mogą wiać zarówno ze wschodu jaki i zachodu, z domieszkami północy i południa.

Zrzut ekranu 2022 03 2 o 12.01.39
Zachodni kierunek wiatru względem wybrzeża na Półwyspie Helskim i okolicach.


Wschodnie kierunki wiatru
Sytuacja jest analogiczna do poprzedniego punktu, tylko obrócona o 180’. Wieje wzdłuż brzegu, tyle, że ze wschodu na zachód. W przypadku półwyspu, dla osób pływających po stronie zatoki, te kierunki są zazwyczaj lekko offowe. Mówimy wtedy, jak już wiesz o wietrze side-off. 

Zrzut ekranu 2022 03 2 o 12.03.04
Wschodni kierunek wiatru względem wybrzeża na Półwyspie Helskim i okolicach.

Kierunki wiatru względem brzegu

Zrzut ekranu 2022 03 2 o 12.04.22

Gdzie sprawdzać prognozę pogody dla kitesurferów?

Świetnie! Podstawy już za nami, teraz możemy wykorzystać zdobytą wiedzą i dzięki niej nauczyć się czytać popularne prognozy wiatrowe ze zrozumieniem. W tym celu oprzemy się na trzech popularnych serwisach agregujących prognozy: windguru.cz, windy.com i meteo.pl.

Analiza prognozy pogody na windguru.cz

windguru.cz to popularny czeski portal z prognozami pogody dla miłośników sportów wodnych. Jest on na tyle przystosowany, że poza podaniem nam wartości poszczególnych elementów meteorologicznych, wystawia oceny w postaci gwiazdek. Jest to ocena wszystkich warunków na danym spocie pod kątem uprawiania sportów wodnych. Po wejściu na windguru i wpisaniu w górnym lewym rogu nazwy spotu który nas interesuje, czyli na przykład Chałupy 3 lub Surf People, zobaczymy taki obraz:

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.19.41

Windguru Chałupy – siła oraz kierunek wiatru

Analizę zaczniemy od samej góry, patrząc na opisy po lewej stronie. Pierwsze co rzuca nam się w oczy, to „updated”, czyli informacja z kiedy (data i godzina) dana prognoza pochodzi. W tym wypadku aktualizacja nastąpiła o godzinie 12:54 EST, osiemnastego dnia stycznia. Na prawo mamy wypisane dni, daty i godziny do których odnosi się prognoza. Poniżej znajdują się siły wiatru w podstawie oraz w szkwałach, podane w węzłach. Im wiatr jest łagodniejszy tym zimniejszy kolor ma kwadracik z podaną wartością liczbową. Dla przykładu w czwartek o 11:00 siła wiatru w podstawie to tylko 6knts, a w szkwałach 9 knts. Liczby te podane są na jasnoniebieskich polach, ponieważ wiatr jest słaby. Im cieplejszy jest kolor, tym mocniej wieje. Warto też przyjrzeć się kierunkowi wiatru. W tym wypadku widzimy, że wieje z północnego zachodu. Dla omawianego spotu, oznacza to side-off shore po stronie zatoki oraz side-on po stronie morza.

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.24.44

W środę od 8:00 do 12:00 widzimy, fajny zrównoważony wiatr, wartości podstawy i szkwałów nie różnią się za bardzo od siebie, kolory wahają się od słabszej zieleni, po mocniejszy pomarańcz. Tym razem kierunek wiatru to praktycznie czysty zachód, a więc side shore dla półwyspu.

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.24.49

Mocne wiatry wieją w piątek. Kolory są pomarańczowo- fioletowe. Kiedy jesteś początkującym i widzisz takie barwy na windguru.cz lepiej skonsultuj swoje plany z instruktorem! Wiatr w szkwałach sięga 30knts a jego kierunek to południowy zachód. Oznacza to, że na półwyspie wieje side-on shore. W przypadku tak silnego wiatru wiejącego do brzegu, należy zachować szczególną ostrożność, aby się na tym brzegu niechcący nie znaleźć! 

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.24.56

Windguru Hel – wysokość, okres oraz kierunek fali

Dalej podana jest fala, wyrażana w metrach, oraz jej okres w sekundach. W omawianej prognozie w środę fala rośnie wraz z upływem dnia, od 40cm wysokości, do 80cm wysokości. Jej okres to cały czas 3 sekundy. Okres fali, czy to mechanicznej, czy tej na Bałtyku to czas potrzebny do powtórzenia tej samej fazy. Oznacza to po prostu, że pomiędzy szczytami kolejnych fal miną 3 sekundy. Poniżej widnieje też kierunek fali, czyli strona w którą porusza się jej czoło. 

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.25.03

Windguru Jastarnia – temperatura, izoterma oraz zachmurzenie

Poniżej znajduje się po prostu temperatura, podana w stopniach Celsjusza. Tego tłumaczyć nie trzeba. Dalej widzimy „Izotermę”. Jest to „wysokość nad poziomem morza podana w metrach, gdzie temperatura osiąga 0 stopni Celsjusza (i jest temperaturą zamarzania). Domyślnie pokazywana jest jedynie wtedy, gdy model prognozy przewiduje temperaturę poniżej 5 °C. Zarejestrowani użytkownicy mogą zmienić tą wartość w swoich ustawieniach. (dostępne dla GFS, NAM)”. Jeszcze niżej widzimy zachmurzenie, wysokie, średnie oraz niskie, podane w procentach. Szare kwadraty w górnym rzędzie odpowiadają zachmurzeniu wysokiemu, środkowy rząd – średniemu,  najniższy – niskiemu.

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.42.41

Ostatnie co interesuje nas na windguru.cz to opad atmosferyczny i ocena windguru. Opad podawany jest w milimetrach na godzinę. W tym przypadku, Deszcz występuje skromnie, w środę od 22:00 do 23:00 spadnie tylko 0,2mm. 

Zrzut ekranu 2022 01 18 o 13.25.17

Ocena windguru to gwiazdki. Jedna gwiazdka – słaby wiatr, ale powinno być „ok”. Dwie gwiazdki oznaczają klawy dzień, a trzy – warun nie do przegapienia. Warto pamiętać, że niebieskie gwiazdki oznaczają dzień z super warunkami, ale temperaturą poniżej 10’c. Żółte gwiazdki, to dzień ciepły (jak na słowiańskie standardy). Kiedy zjedziemy na stronie windguru.cz niżej, naszym oczom ukażą się kolejne prognozy, dla tego samego miejsca i czasu, ale oparte o inne modele. Wygląda to tak:

Super! Dotarliśmy do końca prognozowania pogody w oparciu o czeski portal windguru. Teraz Zadanie. Wejdź na windguru.cz i samodzielnie sprawdź warunki wiatrowe dla swojego spotu, lub wyszukaj nasz spot „Poland – kemping Chałupy 3, SURF PEOPLE”. W naszej bazie posiadamy stację meteorologiczną, która jest zsynchronizowana z windguru i dlatego oprócz wiatrowej prognozy na kolejne dni w Chałupach, można również zobaczyć aktualny pomiar wiatru oraz staystyki z ostatnich godzin/dni. Jeżeli sam odczyt wiatru nie zachęcił Cię do spakowania sprzetu i przyjazdu do Chałup, to możesz również sprawdzić podgląd z kamery live ze spotu przy naszej bazie: kamera live Chałupy 3.

Pamiętaj, aby sprawdzić: 

  • czy kierunek wiatru jest bezpieczny,
  • czy temperatura jest dobra dla Twojego doświadczenia i sprzętu,
  • czy siła wiatru jest dobra dla Twojej wagi, doświadczenia i sprzętu,
  • czy szkwały nie są zbyt mocne,
  • czy masz zabrać parasol, czy raczej filtr z kremem,
  • ile czasu będzie wiało,
  • jaką ocena daje windguru.

Analiza prognozy pogody na windy.com

windy.com  to popularny serwis pokazujący prognozę pogody w najbardziej „graficznej” formie z naszego zestawienia. Aby dowiedzieć się ile będzie wiało, wystarczy znaleźć na interaktywnej i skalowalnej mapie miejsce, zaznaczyć je flagą i odczytać wynik. 

Zrzut ekranu 2022 02 15 o 16.16.48

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, prognoza jest bardzo podobna do tej z windguru.cz. Jej czytanie jest praktycznie identyczne. Przewagą windy nad windguru jest mapa. Poruszanie się po niej jest intuicyjne, a dodatkowej funkcjonalności dodaje wyszukiwarka w lewym górnym rogu strony. Pozwala ona nam na skakanie ze spotu na spot, bez skalowania całej mapy.  Poniżej na przybliżonym zrzucie ekranu widać, że znajdujemy się w podstawowym trybie prognozowania. Aby go zmienić wystarczy nacisnąć na „Fale”, lub „Wiatr”, lub „Meteog”. Kolejne atuty strony to możliwość sprawdzania mapy satelitarnej, prognoz burzowych, deszczowych i zafalowania. Menu jest wyjątkowo przejrzyste a parametry tożsame, z tymi z windguru, dlatego nie ma sensu ich głębsze omawianie. 

Pora na zadanie! Wejdź na stronę www.windy.com i znajdź za pomocą wyszukiwarki ulubiony spot. Odczytaj prognozę a później, za pomocą interaktywnej mapy, zacznij sprawdzać odległe miejsca na świecie. Zobacz na własne oczy jak kształtują się cyklony i spróbuj znaleźć zależności między kształtem lądu, linią oceanów a wiatrem 🙂

Analiza prognozy pogody na meteo.pl

Przyszedł czas na ostatnią prognozę z naszego zestawienia czyli meteo.pl. Jest ona na pierwszy rzut oka najtrudniejsza do rozszyfrowania, natomiast po chwili praktyki, jej czytanie i rozumienie kończy się na jednym rzucie oka. Ale to do siebie ma właśnie praktyka, że kiedy skończysz ten kurs i samodzielnie sprawdzisz prognozy kilkanaście razy ich czytanie sprowadzi się do rzutu okiem 🙂  Oto ona:

Zrzut ekranu 2022 02 15 o 16.20.45

Ojej, co tu się dzieje? Spokojnie, zaczniemy od góry, i skorzystamy z opisu po prawej stronie prognozy.

Pierwszy wykres to wykres temperaturowy, odpowiednimi kolorami i liniami ujętym w legendzie, oznaczone są temperatury. Nas interesuje linia niebieska, oznaczająca temperaturę odczuwalną. Uwzględnia ona wiatr 🙂 Kiedy wieje bardzo mocno, to temperatura odczuwalna gwałtownie spada. Poniżej znajduje się pomarańczowy wykres wilgotności względnej. Jeżeli pod nim znajdują się zielone (deszcz) lub niebieskie (śnieg, grad) słupki, to mamy zaznaczony opad. W omawianej przez nas prognozie, słupków nie ma, co oznacza, że nie będzie padać. Kolejny wykres to ciśnienie. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wyrażone jest ono w hPa, wartości podane są klasycznie z boku wykresu. Póżniej mamy to co interesuje nas najbardziej, czyli wiatr. Tutaj wiatr podany jest w metrach na sekundę a nie w węzłach. Pamiętajmy zatem, że 1m/s = 1.94 węzła. Pomarańczowe, poziome kreseczki nad wykresem oznaczają szkwały. Im wyżej jest kreseczka, tym mocniejszy szkwał. Pod wykresem mamy strzałki pokazujące kierunek wiania wiatru (względem kierunków magnetycznych świata, nie Półwyspu Helskiego!). Na samym dole, zaznaczone są chmury i mgła. Im jaśniejszy kolor wykresy tym wyższych partii chmur dotyczy. Pomarańczowy kolor to mgła. Zachmurzenie podawane jest w oktanach a jak pamiętamy: „zachmurzenie podaje się w skali oktanowej o wartościach od 0 do 8. Zero oznacza niebo bez chmur, osiem całkowite zachmurzenie”.

Świetne, znasz już i potrafisz czytać podstawowe prognozy wiatrowe. Gratulujemy. Pamiętaj, że trening czyni mistrza a naszą radą jest sprawdzać jak najwięcej prognoz i siatek dla danego dnia i wyciągać wnioski. Czasami któryś model jest po prostu błędny i jadąc przygotowanym do jego wskazań, można się rozczarować. My codziennie sprawdzamy wszystkie wymienione strony i staramy się zaufać uśrednionej wartość. Czasami prognozy różnią się dość znacznie, dlatego lepiej jest się zapoznać z jak największą ich liczbą.

Do zobaczenia na wodzie!

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła