fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Pompowana deska do wing foila – wady i zalety


Kategoria: Sprzęt, Wing,

wtorek, 4 kwietnia, 2023 share icon

Autor: Bartek Kulczyński



Pompowana deska do wing foila to bardzo częsty temat rozmów zarówno w naszej szkole, jak i w sklepie. Powód jest prosty, twarde deski dla osób początkujących zajmują dużo miejsca i prawie każdy nowy adept wing foila, szuka lepszego, bardziej kompaktowego rozwiązania. Transport deski wing foil o dużym litrażu bywa kłopotliwy, choć dostępne są już dedykowane pokrowce do przewożenia sprzętu wing foil. Deski sztywne oprócz swojego rozmiaru, mają raczej same zalety – pomimo tego sporo osób decyduje się na zakup desek pompowanych, które dla wybranej grupy odbiorców spisują się nie najgorzej. Większość osób po zakupie deski pompowanej docelowo wymienia na mniejsze, sztywne deski, a niewielka część zostaje przy deskach pompowanych. W tym artykule opiszemy wszystkie wady i zalety desek pompowanych, oraz przedstawimy nasz ranking 4 najciekawszych propozycji na rynku.

Deska pompowana wing foil

Zalety desek pompowanych do wing foila

1 – Kompaktowy rozmiar – zdecydowanie największą zaletą desek pompowanych jest ich kompaktowość, czyli fakt że można po prostu wypuścić z nich powietrze, zwinąć i schować do plecaka wielkości średniej torby podróżnej. Pompowanie deski wing foil zajmuje maksymalnie 5 minut, a wypuszczenie powietrza i zwinięcie nie więcej niż minutę. Takie rozwiązanie doceniają osoby, które podróżują z dziećmi, maja mały samochód, lub po prostu dużo podróżują samolotem i chcą ominąć dodatkowe opłaty za gabarytowy bagaż. 

Wing foil deska pompowana 5

2 – Niska waga – część desek pompowanych dostępnych na rynku takich jak F-ONE Rocket Air ma niższą wagę od swoich sztywnych odpowiedników. W tym wypadku jest to istotne podczas transportu sprzętu w podróży oraz na spocie, ale nie wpływa na lepszą wydajność sprzętu na wodzie w stosunku do sztywnych desek.

3 – Niższa cena – kolejną zaletą desek pompowanych jest ich cena, są one tańsze od desek sztywnych – w niektórych markach jest to około 20%, a w innych nawet do 50%. Może to mieć szczególne znaczenie w momencie kiedy ktoś planuje zakupić dużą pompowana deskę tylko na początek i zakłada szybką wymianę na sztywną deskę z mniejszym litrażem.

Wady pompowanych desek do wing foila

1 – Mniejsza sztywność – deski pompowana są znane od ponad 10 latu z rynku SUP i to właśnie na tych deskach wzorują się producenci sprzętu do wing foila. Projektanci cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, które zapewnią większą sztywność i minimalizują pracę deski podczas pływania. Niestety mniejsza sztywność to największy minus desek pompowanych i z tego powodu zawodnicy i osoby zaawansowane po prostu nie korzystają z tego typu konstrukcji. Z jednej strony osobom zaawansowanym jest łatwiej nie korzystać z desek pompowanych, ponieważ pływają na małych deskach. Z drugiej strony większa deska jest narażona na większą pracę przy obniżonej sztywności. W czym przeszkadza mniejsza sztywność desek pompowanych? Przede wszystkim obniżona jest wydajność całego zestawu w warunkach słabowiatrowych – pompowana deska gorzej ‚odkleja się od wody’. W powietrzu podczas pływania typowo freeride’ owego różnice nie są tak bardzo odczuwalne, ale już podczas bardziej radykalnych zwrotów, pływania na fali, czy skoków można wyczuć mniejsza kontrolę nad foilem oraz obniżoną stabilności.

Pompowana deska wing F ONE Rocket Air 1

2 – Brak możliwości kształtowania dna oraz pokładu deski – firmy produkujące deski do wing foila, w pocie czoła od kilku lat pracują nad kształtem dna desek pompowanych, które pozwoli szybko wejść w ślizg i odkleić się od wody, ale również nad opływowym kształtem oraz zmniejszoną grubością nad masztem w celu zwiększenia kontrolii. W deskach pompowanych możliwości kształtowania dna deski są bardzo ograniczone, co niestety jest kolejny powodem wydajności w warunkach słabo wiatrowych. W deskach, które wybralismy do naszego rankingu najciekawszych desek wing foil zastosowane są takie rozwiązania jak poprzeczne wygięcie deski (rocker), płyta w kształcie V (imitacja podłużnego wygięcia dna – concave), czy ostre zakończenie rufy deski poprzez wklejoną gumowa listwę na końcu deski.

Ranking najlepszych desek wing foil

Na rynku dostępnych jest aktualnie bardzo dużo pompowanych konstrukcji mniej lub bardziej udanych, dlatego postanowiliśmy wyłonić kilku faworytów, których osobiście sprawdziliśmy i śmiało możemy polecić. Przy wyborze desek pod uwagę braliśmy zastosowane technologie, kształt deski, wagę oraz cenę. 

Deska pompowana do wing foila
Deska pompowana do wing foila

Deska pompowana RRD Air Beluga – to ciekawa propozycja, a nawet możliwe że najciekawsza ze wszystkich desek, które tutaj przedstawimy. Ten model wyposażony jest we wszystkie najlepsze rozwiązania dostępne na rynku. Konstrukcja typu dropstich z dużą karbonową płytą z szynami do montażu foila – aktualnie najlepsze rozwiązanie usztywniające deskę pompowaną. Przedni rocker sprawia, że deska wchodzi w lewitację dość szybko i ułatwia utrzymanie pozycji na desce podczas uderzenia o wodę (touch down). Kształt Belugi różni się od pozostałych modeli, ponieważ jest dość szeroka i cienka. Taka konstrukcja ma swoje plusy i minusy. Większa szerokość może być pewnym ograniczeniem przy wykonywaniu ciasnych i radykalnych zwrotów. Natomiast mniejsza grubość znacznie poprawia kontrolę i czucie foila. W zestawie znajdują się strapy, pompka, zestaw naprawczy oraz solidny plecak. Wadą tego modelu jest specyficzna skrzynka do foila, która wymaga odpowiednich podkładek, przez co trzeba bardzo uważać, żeby ich nie zgubić, ponieważ podkładki innych marek nie pasują do tego modelu deski.

Dostępne rozmiary: 50 L | 90 L | 110 L | 140 L

Waga i rozmiar testowanej deski: 155 x 70 x 10 cm – 90 Litrów – 6,5 kg

Deska pompowana F-ONE Rocket Air – to trochę inna koncepcja od pozostałych desek. Model Rocket Air najlepiej sprawdzi się dla osób początkujących lub jako freeridowa deska do spokojnego pływania, bez skakania. Trzy najważniejsze zalety Rocket Aira to bardzo niska waga, kompaktowy kształt po złożeniu (spakowana deska Rocket Air, zajmuje o połowę mniej miejsca od pozostałych) i zdecydowanie najkorzystniejsza cena. Rocket Air nie posiada insertów do mocowania strapów, a foil montowany jest do skrzynki przy użyciu 4 śrub. Brak szyn oznacza, brak regulacji masztu przód-tył, ale przy pływaniu strapless (bez strapów) i tak nie ma to większego znaczenia – możemy zmieniać rozłożenie ciężaru ciała poprzez przesunięcie nóg na pokładzie deski. Warto dodać że F-ONE w swojej ofercie ma specjalny adapter, który pozwala zamontować do tej deski większość foili dostępnych na rynku. Duże rozmiary Rocket Air’a mogą służyć również jako SUP lub Wing SUP, gdyż posiadają zintegrowane finy na rufie i dwie boczne skrzynki na krawędziach do montażu kolejnych dwóch finów w przypadku wypornościowego pływania z wingiem. W zestawie znajduje się zestaw naprawczy, pompka oraz plecak.

Dostępne rozmiary: 5’4″ – 90 L | 5’10” – 125 L | 6’6″ – 140 L | 7’2″ – 190 L | 7’6″ – 168 L | 7’11” – 185 L

Waga i rozmiar testowanej deski: 5’4” 163 cm x 63 cm – 90 Litrów – 4,5 kg

Deska pompowana Fanatic / Duotone Sky Air Premium – ten model podobnie jak Air Beluga oraz Rock’n’Roll wyposażony jest we wszystkie najlepsze rozwiązania technologiczne na rynku. Na spodzie deski znajduje się karbonowa płyta usztywniająca, w stożkowatym kształcie imitującym V concave, a krawędzie od strony rufy zostały 'zaostrzone’ poprzez silikonowe listwy. Deska Sky Air jest węższa i delikatnie grubsza od Air Belugi, podobnie jak w przypadku Rocket Air jej kształt jest zgrabny i opływowy. Deska posiada dosyć mocno podkręcony rocker, co może minimalnie spowolnić wejście w ślizg, ale ułatwia kontrolę podczas uderzenia dziobem o wodę (touch down). Sky Air wykonany został w technologii dropstich. Na pokładzie znajdują się inserty na strapy, oraz rączka do przenoszenia. Dodatkowa rączka znajduje się dnie dnie deski. Sky Air pakowany jest w dużą torbę na kółkach, do której bez problemu zmieści się cały potrzebny sprzęt. Model deski Fanatic prezentuje się bardzo dobrze, ale cena jest najwyższa ze wszystkich prezentowanych desek.  W zestawie znajdują się strapy, zestaw naprawczy pompka oraz torba na kółkach.

Dostępne rozmiary: 5’0″ – 90 L | 5’4″ – 103 L | 5’8″ – 120 L | 5’10” – 150 L

Waga i rozmiar testowanej deski: 5’0 152 x 61 x 12 cm – 90 L – 6.3 kg

Zrzut ekranu 2023 04 4 o 21.19.35 e1680636021483

Deska pompowana ENSIS Rock’n’Roll Air – to deska szwajcarskiej marki produkującej tylko sprzęt do wing foila. Ten model podobnie jak Sky Air i Air Beluga od dołu usztywniony został dużą karbonową płytą ze zintegrowanymi szynami na foila. Rock’n’Roll posiada dużo wariantów przykręcenia strapów, a szyna do montażu foila jest długa, co zwiększa możliwości trymowania foila. Kształt deski na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco toporny przez mało podkręcony rocker, ale na wodzie deska spisuje się dużo lepiej. Niestety, gdy robiliśmy porównanie wszystkich modeli Rock’N’Roll Air był dostępny tylko w trochę większym rozmiarze (105 L) od pozostałych desek. Dlatego aspekt wymiarów i wagi postanowiliśmy pominąć i skupiliśmy się na technologiach oraz znakomitym wykonaniu szwajcarskiego producenta. Deska dostępna jest w czterech rozmiarach – 65 i 85 L są świetne dla osób, które pływają bardziej agresywnie, a rozmiary 105 i 145 L poprzez swój stabilny kształt idealnie sprawdzą się jako pierwsze deski dla początkujących. W komplecie jest solidna torba, w której dobrze zorganizujemy swój zestaw foil, strapy, zestaw naprawczy oraz pompka.

Wymiary i waga testowanej deski: 160cm x 70 cm x 12.7 cm’’ – 105 L – 7.1 kg

Wymiary deski odpowiadające pozostałym, testowanym modelom: 150cm x 65cm x 12.7 cm” – 85 L 

Jaka deska wing – podsumowanie

Podsumowując, pompowana deska wing foil to bardzo ciekawa alternatywa dla sztywnych desek. Szczególnie takie rozwiązanie sprawdzi się dla osób, które planują pływać tylko rekreacyjnie i zależy im na kompaktowym sprzęcie. Dotychczas większość naszych klientów, decydowała się na deski sztywne, wybierając ostatecznie lepsze osiągi (performance) nad poręcznością sprzętu w podróży (pokrowce na deski surfingowe). Nasze serce jest i prawdopodobnie zawsze będzie z deskami sztywnymi, ponieważ wszyscy skaczemy, pływamy na falach, pływamy w warunkach z bardzo słabym wiatrem i wymagamy od sprzętu naprawdę dużo.

Jedziesz na wyjazd wing? Sprawdź koniecznie naszą ofertę pokrowców wing, które zostały zaprojektowane z myślą o Tobie!

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła