fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Kluczowe błędy podczas wstawania na desce surfingowej – pop up


Kategoria: Surf,

środa, 7 grudnia, 2022 share icon

Autor: Bartek KulczyńskiZastanówcie się ile razy udało Wam się złapać tę wymarzona falę i wszystko byłoby piękne, gdyby nie gleba spowodowana błędami podczas pop up’a? Krzywo ustawiona noga, źle rozłożony ciężar ciała czy po prostu zbyt długi czas, który potrzebny był żeby wstać na deskę – to tylko niektóre błędy uniemożliwiające lub znacznie utrudniające płynięcie na wymarzonej fali. Na początku przygody z surfingiem, to właśnie podczas wstawania na desce popełnianych jest najwięcej błędów. Po kilku latach szkoleń i prawie 13 latach wypraw surfingowych, na ostatnim wyjeździe do Kostaryki, obserwując inne osoby w wodzie postanowiliśmy przygotować listę najczęściej popełnianych, kluczowych błędów podczas pop up’a. Oprócz stania na desce to jeden z najważniejszych punktów podczas pierwszej lekcji surfingu.

Błąd #1 – Łapanie za krawędź deski podczas podnoszenia się do pop up’a

To jest najczęściej popełniany błąd przez osoby na samym początku szkolenia surfingowego oraz przez osoby, które postanowiły same nauczyć się surfowania. Bardzo prosty błąd do wyeliminowania przez instruktora na początkowym etapie szkolenia. Ułożenie dłoni na krawędzi deski zmniejsza stabilność w trakcie przechodzenia z pozycji leżącej do pozycji ’prone’ (pozycja z wyprostowanymi rękami ułożonymi na desce) oraz podczas dalszego etapu wstawania na deskę. Zmniejszona jest również przestrzeń pod klatką piersiową, która jest kluczowa, żeby precyzyjnie ustawić przednią stopę. Właściwie ustawione dłonie powinny znajdować się w całości na pokładzie deski surfingowej, z szeroko rozstawionymi palcami, skierowanymi do przodu.

2

Błąd #2 – Złe ułożenie dłoni na desce surfingowej

Kolejnym błędem są dłonie ułożone za blisko głowy, co mocno utrudnia podniesienie tułowia do góry, oraz zmniejsza przestrzeń pod klatką, która będzie kluczowa podczas ustawiania przedniej nogi. Ręce powinny być ułożone przy dolnych żebrach, tak żeby był zachowany kąt prosty po między dłonią i przedramieniem. Właściwe ustawienie dłoni na desce wyznacza również miejsce w którym postawiona będzie przednia noga – jest to spore ułatwienie, ponieważ nie trzeba się już nad tym zastanawiać, wystarczy postawić nogę tam gdzie znajdują się ręce.

1 2

Błąd #3 – Przednia noga ustawiona na desce jako pierwsza

Ustawianie przedniej nogi jako pierwszej podczas pop up’a bardzo mocno utrudnia ułożenie jej we właściwym miejscu i pod odpowiednim kątem. Taka kolejność zwiększa również prawdopodobieństwo utraty równowagi. Najpopularniejszym sposobem wstawania na desce wśród osób początkujących, a nawet średnio zaawansowanych jest tak zwany ’chicken wing’, czyli podkulona tylna noga ustawiona nad przednimi finami. Podczas ustawiania tylnej nogi, ciężar ciała znajduje się na rękach, a biodra należy podnieść wysoko, żeby zrobić miejsce i ułatwić ustawienie we właściwym miejscu przedniej nogi. Może się to wydawać dziwne, ale nawet osoby zaawansowane podczas pop up’a ustawiają tylną nogę jako pierwszą.

ZLE UMIEJSCOWIENIE DLONI NA DESCE 2 2

Błąd #4 – Wzrok skierowany na deskę

Wzrok jest kluczowy nie tylko podczas wstawania na deskę, ale również podczas jazdy na fali. Wyznaczamy naszą linię i miejsce, w które chcemy popłynąć właśnie poprzez wzrok. Podczas całego procesu wstawania na desce, powinno się patrzeć do przodu w dół fali. Błędem jest patrzenie w dół na deskę, tam gdzie ustawione są ręce i tam gdzie ustawiamy przednią nogę – a to właśnie tutaj patrzy większość osób początkujących. Skierowany wzrok w dół zaburza równowagę i orientację na fali. Na kolejnych etapach progresu, już podczas pop up’a wzrok będzie skierowany w kierunku, w którym chcemy popłynąć, czyli w lewą lub prawą stronę fali – ale o tym powiemy i napiszemy w kolejnych tutorialach.

Błąd #5 – Ręce po jednej stronie deski

Kolejnym błędem jest ułożenie rąk po zakończonym pop up’ie – po ustawieniu stóp na desce i unoszeniu tułowia do góry ręce zostają ustawione po jednej stronie deski. Takie ułożenie ciała mocno utrudnia utrzymanie równowagi oraz ogranicza przegląd fali i możliwość zmiany kierunku w którym chcemy popłynąć. Barki powinny być skierowane w kierunku, w którym płyniemy, a ręce po dwóch stronach deski. Przednia ręka wysunięta delikatnie do przodu, jako ręka prowadząca.

4 3

Błąd #6 – Zbyt wąski lub za szeroki rozstaw nóg na desce

Odpowiedni rozstaw nóg na desce zapewnia dobrą stabilność i ułatwia generowanie prędkości. W początkowym etapie płynięcia ciężar ciała powinien znajdować się nad przednią nogą, żeby rozpędzić deskę i zjechać z fali po wykonanym pop up’ie. Tylna noga stabilizuje całą pozycję. Zbyt wąski rozstaw nóg oczywiście uniemożliwia utrzymanie równowagi i wyklucza przenoszenie ciężaru z przedniej nogi na tylną, na przykład w momencie kiedy chcemy zwolnić. Za szeroki stance, podobnie jak w przypadku wąskiego, utrudnia utrzymanie równowagi, ale również uniemożliwia odpowiednie dociążenie przedniej nogi. Właściwy stance łatwo wypracować na kilku pierwszych lekcjach surfingu z instruktorem, a później regularnie sobie go przypominać ćwicząc pop up na przykład podczas rozgrzewki przed treningiem na siłowni.

Lekcje surfingu – nauka właściwego wstawania na desce surfingowej

W tym tekście wymieniliśmy według nas najważniejsze i najczęściej popełniane błędy przez osoby początkujące. Część z nich widujemy również u osób średnio zaawansowanych, które często nie zdają sobie z tego sprawy lub po prostu nie wiedzą jak skorygować właściwie swój pop up. Przygotowując się do kolejnego wyjazdu lub po prostu kolejnej sesji, oprócz ćwiczeń siłowych, wydolnościowych, rozciągających, jazdy na desce surfskate – pamiętaj o wykonaniu kilku pop up’ów podczas każdego treningu. Jednak zanim przejdziesz do ćwiczeń, nagraj swój pop up i sprawdź, które błędy z wymienionych popełniasz. Najlepiej jakby nagranie zostało zrobione podczas łapania fali, ponieważ wtedy tych błędów może być więcej. Na początek jednak wystarczy nagranie w warunkach domowych. Spróbuj skorygować swoje błędy i pracuj na sucho nad pamięcią mięśniową podczas pop up’a, a efekty doskonalenia wstawania na wodzie przyjdą szybciej niż się spodziewasz. W naszej szkole surfingu Surf People oferujemy pełen zakres wiedzy i szkoleń na temat pierwszych kroków łapania fal na desce surfingowej 🙂

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła