fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Jak wybrać deskę surfskate? Kolekcja desek Carver Skateboards


Kategoria: Surf,

wtorek, 1 lutego, 2022 share icon

Autor: Bartek KulczyńskiSurfskate swoje początki ma w 1996 roku, to właśnie wtedy Neil Carver i Greg Falk w Kalifornii założyli markę Carver Skateboards. Cel był taki żeby przenieść uczucie znane z surfingu, na ulice miasta w dni kiedy ocean jest płaski. Udało się – Neil i Greg stworzyli deskorolki, na których płynne przenoszenie ciężaru ciała z pięt na palce generowało prędkość, bez konieczności odpychania się od ziemi. Taki ruch ciała jest bardzo zbliżony do tego na desce surfingowej. Tajemnica leży w przednim traku, który jest ruchomy (aktywny) i dzięki niemu możliwe jest wykonanie bardzo ciasnych skrętów. Carver zapoczątkował to wszystko i do dnia dzisiejszego produkuje jedne z najlepszych desek surfskate cały czas rozwijając swoje technologie.

Surfskate Carver

Marka Carver jest znana z wysokiej jakości swoich produktów, wszystkie kompenenty są najwyższej klasy, co jest wyczuwalne juz po pierwszym dotknięciu. Deski są ręcznie produkowane i składane, a wszystkie materiały wybierane są z dużą dbałością i odpowiednią kontrolą. Oprócz jakości warto zwrócić uwagę na ciekawą współpracę oraz kolaboracje z szejperami i surferami. Przykładowo swoją kolekcję desek Carver ma marka (szejper) Channel Islands, a deski surfskate są nazwane tak samo jak modele desek surfingowych i mają podobną charakterystykę.

Jaki truck surfskate wybrać? Różnice po między trakami Carver.

W kolekcji Carver Skateboards dostępne są dwa rodzaje przednich trucków:

Truck C7 – jest to rozbudowana konstrukcja ze specjalną sprężyną w środku i dodatkową regulacją. Dzięki pracy w dwóch osiach, jazda z tym trakiem jest bardzo płynna, a rozpędzanie się poprzez przechodzenie z krawędzi na krawędź intuicyjne i proste. Trak C7 został stworzony, żeby możliwie jak najlepiej przenieść odczucie z fali na deskorolkę i jest to najlepsza imitacja jazdy na fali. Z odczuć z jazdy z tym trakiem będą zadowolone wszystkie osoby, które chcą poczuć prawdziwy surfing na ulicach miasta i planują pracować ‚na sucho’ nad techniką na fali. Ten truck jest odpowiedni na poziom od osób początkujących, które nigdy nie miały kontaktu z surfingiem, aż do osób zaawansowanych, które są bardzo dobrymi surferami. Trak C7 została opatentowana przez markę Carver.

carver skateboards c7

Truck CX – jest to prostsza i lżejsza konstrukcja, która posiada zalety traków deskorolkowych oraz surfskate. Trak CX pracuje w jednej osi, dzięki temu reaguje bardzo szybko i jest precyzyjny nawet przy dużych prędkościach oraz zapewnia stabilne lądowania. Odwrócona konstrukcja traka i zestaw specjalnych gumek pozwala również na bardzo dobre i wydajne pompowanie. Deski Carver z tym trakiem są propozycją dla osób, które chcą mieć coś pośredniego pomiędzy deskorolką i deską surfskate. Jeżeli chcesz po prostu przemieszczać się po mieście, lub jeździć w skateparku, trenować triki w powietrzu (air’y) i surfingowe skręty to dobrym wyborem będzie trak CX. Odpowiedni poziom to osoby średnio zaawansowane i zaawansowane, ale również osoby początkujące, które nie miały wcześniej kontaktu ze sportami deskorolkowymi.

carver skateboards cx 4

Z trakiem C7 jazda jest bardzo płynna, przypomina pływanie na desce surfingowej i jest to najlepszy symulator surfingu. Trak C7 jest większy oraz cięższy. Trak CX jest lżejszy, stabilny, jazda na nim może być bardziej agresywna i jest to najlepsza opcja do surfingu po ulicach miasta. Może być to również dobry wybór dla osób początkujących, które nigdy nie miały kontaktu z deskorolką i potrzebują na początku stabilniejszą (łatwiejszą) deskę. Warto wiedzieć że różnica w jeździe pomiędzy tymi trakami nie jest bardzo duża, a my cały czas nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie jest lepsze i na którym traku jeździ się nam lepiej.

CarverGirlsOnTheMove

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze deski surfskate. Najważniejsze parametry.

Przy wyborze deski oprócz długości blatu i rodzaju traka, należy również zwrócić uwagę na kilka pozostałych parametrów:

Wheelbase – czyli rozstaw traków, wbrew pozorom jest to ważniejsze od długości samej deski, ponieważ to właśnie od rozstawu traków zależy jak będzie zachowywać się deska. Wheelbase dobieramy do naszego wzrostu, wyższe osoby powinny mieć szerszy rozstaw traków, wtedy deska jest stabilniejsza, szybciej się rozpędza ale jednocześnie skręty będą dłuższe. 

SurfskateStance3

Kształt decka (blatu) – oprócz długości, warto zwrócić uwagę również na szerokość, im szerszy blat tym bardziej stabilny. Szersze blaty są dobrym rozwiązaniem dla osób z dużymi stopami. 

Concave – czyli podłużne wygięcie blatu. Im mocniejsze wygięcie blatu, tym bardziej reaktywna deska, ale jednocześnie łatwiejsza w kontroli podczas agresywnych manewrów. Mniejsze wygięcie, lub płaski blat to większa stabilność i łatwiejsza jazda.

3075SkinnyGoat CX Hero Final 67143.1628708792 1

Kółka – Carver korzysta z najlepszych kółek Roundhouse. W ofercie dostępne są różne rodzaje kółek: mniejsze lub większe, miękkie lub twarde, z concavem lub bez concaveu. Rozmiar kółek to głównie prędkość, im większe tym wyższa maksymalna prędkość. Na ulice zalecane są większe, kółka a do skateparku mniejsze. Twardsze kółka są szybsze, ale dają mniej kontroli, łatwiej jest na nich wejść w poślizg. Kółka z concavem zapewniają lepszy grip, czyli większą kontrolę podczas skrętów. Warto to wszystko wiedzieć, ale projektanci Carver wiedza najlepiej jakie kółka dobrać do jakiej deski, dlatego należy im zaufać i nie kombinować. Wszystkie komplety są poskładane w taki sposób, żeby działały jak najlepiej.

Jaki model deski surfskate Carver wybrać?

Przewodnik po dostępnych deskach w naszym magazynie:

Carver Resin 31’ x 9.75” / Wheelbase 17”

Carver Resin 31’ x 9.75” / Wheelbase 17” – jest to jedna z najpopularniejszych desek w całej kolekcji Carver. Spora szerokość blatu z małym concavem daje dużo stabilności przy większej prędkości. Stosunkowo długi wheelbase przy tej długości deski zapewnia odpowiednią prędkość i dłuższe stabilne skręty. Resin jest dobrym wyborem dla osób na każdym poziomie zaawansowania, do szybkiej jazdy i treningów surfingowych.

Carver Firefly 30.25” x 9.75” / Wheelbase 16.5”

Carver Firefly 30.25” x 9.75” / Wheelbase 16.5” – krótszy odpowiednik modelu Resin, który jest bardziej skrętny i mniej stabilny. Firefly podobnie jak Resin jest bardzo uniwersalną deską, sprawdzi się zarówno do jazdy po mieście, szybkiej jazdy oraz do treningu surfingowego.

Carver Knox 31.25” x 9.875” / Wheelbase 17.5”

Carver Knox 31.25” x 9.875” / Wheelbase 17.5” – szeroki blat z szerokim rozstawem traków, dodatkowo posiada poszerzany dziób deski. Taylor Knox preferuje długie, karwingowe skręty i właśnie do tego została stworzona ta deska. Dodatkowo mały concave i twarde duże kółka z concavem zapewniają odpowiednią kontrolę w szybkich skrętach. Carver Knox najlepiej sprawdzi się dla wyższych osób powyżej 180 cm, które lubią prędkość oraz szerokie i szybkie skręty.

Carver AIPA 30.75” x 10.25” / Wheelbase 16.75”

Carver AIPA 30.75” x 10.25” / Wheelbase 16.75” – pro model kultowego hawajskiego szejpera. Ten model jest również przeznaczony do power surfingu, z szerokim blatem, małym concavem i stosunkowo dużym rozstawem traków w stosunku do swojej długości. Duże i płaskie kółka, ułatwiają nabieranie prędkości, ale jednocześnie dają trochę mniej kontroli w trakcie skrętów. Ten model będzie najlepszy dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych do 180 cm, które lubią szybkie skręty z delikatną utratą kontroli, czyli poślizgiem.

Carver LOST Puddle Jumper 30.5” x 10.5” / Wheelbase 16 7/8”

Carver LOST Puddle Jumper 30.5” x 10.5” / Wheelbase 16 7/8” – tak samo jak deska surfingowa Lost Pudle Jumper ten model jest przeznaczony dla osób które są na początku przygody z surfskate. Szeroki blat powyżej 10”, mały concave i stosunkowo duży rozstaw traków, zapewniają dużą stabilność i pełną kontrolę nawet w dużych prędkościach. Deska przeznaczona dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Deski surfskate Carver Channel Islands Happy 30.75” x 9.75” / Wheelbase 16.75”

Carver Channel Islands Happy 30.75” x 9.75” / Wheelbase 16.75” – ten model został stworzony z myślą o ciasnych, radykalnych skrętach. Jest to idealne połączenie kontroli i prędkości. Duży concave blatu daje trochę mniej stabilności, jest bardzo reaktywny i czuły. Jest to dobra deska do prawdziwego surfingu w mieście i treningu radykalnych manewrów na fali.

Deski surfskate Carver Channel Islands Fishbeard 29.25” x 9.75” / Wheelbase 15.50”

Carver Channel Islands Fishbeard 29.25” x 9.75” / Wheelbase 15.50” – bardzo krótka deska, z małym rozstawem traków i szeroką rufą w kształcie ogona ryby. Ten model jest bardzo zwrotny i jest to deska przeznaczona dla osób które lubią bardzo ciasne i radykalne skręty. Team Carver połączył w tym modelu zwrotność z klasycznym, oldschoolowym kształtem. Deska jest zalecana dla niskich osób, lub zaawansowanych surferów, którzy chcą mieć zwinną krótką deskę do zabawy na ulicach miasta.

Deski surfskate Carver LOST Rocket Redux 30” x 10.5” / Wheelbase 16.25”

Carver LOST Rocket Redux 30” x 10.5” / Wheelbase 16.25” – krótka i bardzo szeroka deska, z małym concavem. Idealnie sprawdzi się jako kruzer do zabawy na ulicach miasta i do jazdy na krótkich odcinkach. Jest to połączenie stabilnego i prostego blatu, z dużą zwrotnością. Model Rocket Redux będzie idealny dla niższych osób, z większą stopą i do zabawy dla bardziej zaawansowanych rajderów.

Wybór deski surfskate nie jest taki łatwy jak może się wydawać. Mamy nadzieje że nasz przewodnik pomoże Wam we właściwym wyborze deski surfskate. Osoby niezdecydowane moga skorzystać z możliwości porównania desek Carver podczas testów, które regularnie organizujemy. W sezonie letnim nasza szkoła surfingu na kempingu Chałupy 3, oferuje stacjonarne testy desek Carver.

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła