fbpx

Skontaktuj się z nami:

Szkoła

 
+48 720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Sklep Surf People 

 
+48 720 004 000
sklep@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Jak wybrać sprzęt do wing foila – poradnik część 2


Kategoria: Porady, Sprzęt, Wing,

wtorek, 7 grudnia, 2021 share icon

Autor: Bartek Kulczyński



Maciej Galuszka 1 1

Wing foil to cały czas dość młody sport, dlatego zmiany sprzętu w każdym roku są bardzo duże, a kolekcje mocno się powiększają. Jeszcze rok temu większość firm dostępnych na rynku, miało w swojej ofercie jeden model foila. Dzisiaj w katalogach ze sprzętem na kolejny rok możemy znaleźć 2, 3 lub nawet 4 całkowicie inne foile, z innym przeznaczeniem i inną specyfikacją. W poniższym artykule wyjaśnimy różnice po między dostępnymi na rynku foilami i postaramy się pomóc w wyborze odpowiedniego foila do Waszych umiejętności oraz potrzeb.

W jaki sposób foil unosi się nad wodą?

Zaczniemy od samego początku, czyli od wytłumaczenia dlaczego z foilem przyczepionym do deski możemy unosić się nad wodą. Jeżeli przyjrzymy się przedniej lotce hydrofila to zobaczymy bardzo duże podobieństwo do skrzydeł samolotu. Nie tylko skrzydła są podobne, ale cały proces który pozwala nam unosić się nad wodą jest dokładnie taki sam jak w przypadku samolotów.

Na początku potrzebna jest prędkość, żeby wystartować w powietrze, następnie po uzyskaniu jakiejś wysokości możemy rozpocząć opadanie w dół, lub dzięki napędowi w postaci silników(lub winga) utrzymać naszą wysokość. Przepływająca woda wzdłuż górnej części przedniej lotki przyśpiesza dzięki wypukłej górnej części skrzydła, dolna część skrzydła jest płaska i tam woda przemieszcza się wolniej. Różnica w szybkości przepływającej wody pomiędzy górną i dolną częścią skrzydła wytwarza ponad skrzydłem podciśnienie które wyciąga foila(samolot) do góry. Do wytworzenia podciśnienia potrzebujemy odpowiednią prędkość, do której pozwoli nam się rozpędzić wybrany przez nas napęd, w postaci wing’a, kite’a lub fali(surf foil).

Jak współczynnik AR wpływa na foila?

Ponownie wracamy do współczynnika, na podstawie którego możemy określić kształt oraz charakterystykę przedniego skrzydła(więcej na temat współczynnika AR pisaliśmy w naszym poprzednim artykule: Wing foil – poradnik jak dobrać foila – część 1). Współczynnik AR(aspect ratio) to stosunek długości do powierzchni skrzydła(AR = span^2(długość)/area(powierzchnia). Skrzydła z wyższym współpczynnikiem AR przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych rajderów.

8
Podstawowe paramtry przedniego skrzydła do wing foila

Wyższy współczynnki AR to również lepsze zdolności lotne i dłuższe utrzymanie w locie ślizgowym(rodzaj lotu w trakcie którego nie korzystamy z dodatkowego napędu, ang. glide), ale też konieczna jest większa minimalna prędkość do wejścia w lewitację. Skrzydła z najniższym współczynnikiem w okolicach AR 5 są bardzo proste w użyciu, szybko wchodzą w lewitacje i są przeznaczone dla osób początkuących.

Najbardziej wszechstronne skrzydła i najlepsze do freestyle’u, czy pływania na falach to skrzydła z AR w okolicach 6.5. Niezbyt duża rozłożystość skrzydła(długość), zapewnia sporą zwrotność oraz łatwość w pompowaniu. Zwiększając AR skrzydła do 7, zwiększamy również jego możliwą maksymalną prędkość oraz długość lotu ślizgowego. Z drugiej strony jeszcze większa długość skrzydła ogranicza jego zwrotność. Tylko dla ekspertów przeznaczone są skrzydła o AR 9(i więcej), które zapewniają niesamowite zdolności do długiego lotu ślizgowego – takie skrzydła przeznaczone są do długich downwindów na otwartych wodach. Najlepszym porównaniem są szybowce, które mogą pokonywać długie odcinki w powietrzu bez dodatkowego napędu, właśnie dzieki długim i wąskim skrzydłom, tak jak w przypadku foili z AR 9.

Zrzut ekranu 2021 12 1 o 13.26.00 1
Porównanie kształtu skrzydła z niskim AR 5, do skrzydła z wysokim AR 9.5

W tym poradniku podzielimy foile na 4 grupy w zależności od współczynnika AR:

  • AR 5 – proste i szybkie wejście w lewitację, przeznaczenie dla osób początkujących; na przykład F-ONE Gravity
  • AR 6 – zwrotność, kontrola, przeznaczenie do surfingu i freestyle; na przykład F-ONE Phantom
  • AR 7.5 – przeznaczenie do downwindów z wingiem, długich przejazdów bez użycia winga i pompowania; na przykład F-ONE Seven Seas
  • AR 9.5 – długie loty ślizgowe i duża szybkość, przeznaczenie dla ekspertów do downwindów i duże niezałamujące się fale; na przykład F-ONE Eagle
foil 3D.1
Rzut z góry na kilka skrzydeł o różnym współczynniku AR. Od lewej AR 9.5, AR 7.5 i AR 6.5.

Co oznacza wskaźnik doskonałości w Wing Foil’u

Doskonałość jest wskaźnikiem teoretycznym i określa jak daleko może polecieć samolot bez dodatkowego napędu, czyli lotem ślizgowym. W lotnictwie najwyższy wskaźnik doskonałości posiadają szybowce, które zostały zaprojektowane tak żeby bez napędu pokonać jak najdłuższy odcinek w powietrzu. Takim wskaźnikiem posługujemy się również w hydrofoilach, tylko u nas lot rozpoczyna się w momencie oderwania deski od powierzchni wody. Foile z wyższym wskaźnikiem doskonałości (Glide ratio) i z taką samą prędkością początkową pokonają dłuższy odcinek do momentu dotknięcia wody przez deskę. Takie parametry foili są dedykowane do spływów z wiatrem i falą(downwindów), bez konieczności korzystania z dodatkowego napędu w postaci winga, kite’a lub wiosła(SUP foil). Przykładowo foil z AR 5 posiada znacznie gorsze zdolności do lotu ślizgowego od foila z AR 9.5.

6
Zależność długości lotu ślizgowego i AR przedniego skrzydła

Wpływ współczynnika AR na promień skrętu foila

Kolejnym wskaźnikiem określającym właściwości foila jest promień skrętu, inaczej mówiąc: ile miejsca potrzebuje foil żeby wykonać zwrot o 180 stopni. Mniejszy promień skrętu mają foile z niskim AR, czyli mogą wykonać skręt na krótszym odcinku. Foile z wysokim AR typu 9.5 mają bardzo duży promień skrętu, a ich zwrotność jest mocno ograniczona. Warto dodać że foil o AR 9.5 ma większy promień skrętu od skrzydła o AR 5 tylko w momenie kiedy oba skrzydła maja taką samą, lub zbliżoną powierzchnię. Za przykład możemy podać na przykład zestawienie: Phantom 1780 cm3(AR 6) i Gravity 1800 cm3(AR 5), gdzie większy promień skrętu ma Phantom 1780 cm3. Natomiast w sytuacji kiedy porównamy skrzydła: Phantom 1080 cm3(AR 6) i Gravity 1800 cm3(AR 5) to Gravity 1800 cm3, pomimo mniejszego AR potrzebuje więcej miejsca na wykonanie skrętu.

5
Promień skrętu foila, a współczynnik AR

Wpływ przedniego skrzydła na foila

Oprócz wymienionych wskaźników ważnym elementem kształtującym charakterystykę foila jest profil przedniego skrzydła. Gruby profil występuje w foilach o niskim AR typu 5 i zapewnia szybkie oraz łatwe wejście w lewitację. Trochę bardziej smukły profil z cieńsza krawędzią natarcia, daje mniejsze opory, co pozwala na osiąganie większych prędkości oraz lepszej zdolności do dłuższych lotów ślizgowych. Bardzo cienki profil występuje w foilach o najwyższych współczynnikach AR 7-9.5, oraz w skrzydłach o powierzchni poniżej 900 cm3, które mogą mieć też niższe AR.

4 2 1
Różne profile przedniego skrzydła do Wing Foila

Połączenie profilu foila z właściwymi wskaźnikami

Odpowiednia kombinacja profilu i pozostałych wskaźników jest niezbędna do uzyskania najlepszych osiągów oraz zachowania wszechstronności danego skrzydła. Dla każdego współczynnika ratio istnieje odpowiedni zakres powierzchni skrzydła, który będzie dobrze współgrał. Przykładowo trudno byłoby stworzyć skrzydło o AR 9 i powierzchni 2000 cm3 ponieważ rozpiętość skrzydła byłaby zbyt duża. Możliwe jest podpięcie kół terenowych do formuły 1 lub na odwrót i uzyskanie jakiegoś wyniku w obydwu dyscyplinach, ale takie zestawienie ograniczy mocno wszechstronność oraz nie pozwoli na uzyskanie dobrych wyników w żadnej z tych dyscyplin.

3 1
Wing foil – Odpowiednie dopasowanie profilu skrzydła do AR

Jak wybrać foila do Wing Foila?

Wybierając powierzchnię przedniego skrzydła musimy brać pod uwagę naszą wagę oraz poziom zaawansowania. Osoba powyżej 75 kg, nie będzie mogła uzyskać takich samych osiągów jak osoba z wagą poniżej 75 kg na skrzydle o tej samej powierzchni. Dlatego oprócz umiejętności, bardzo ważny jest również dobór sprzętu do naszej wagi.

Przykładowo:

  • Artur, nasz kursant, waży 90 kg, rozpoczął lewitację po 4 godzinach szkolenia naszej szkole Wing Foil, następnie kilka godzin pływał na sprzęcie wypożyczonym. Kupując pierwszy sprzęt wing, wybrał foila Gravity o AR 5 i powierzchni 1800, a po kilku miesiącach dokupił foila Phantom o AR 6 i powierzchni 1480 cm3. Aktualnie Phantom 1480 cm3 jest foilem na którym pływa prawie w każdych warunkach, Gravity 1800 cm3 zostało na słabszy wiatr i nierówne śródlądowe warunki – finalnie pewnie trafi do nowego właściciela, który będzie na początku swojej przygody z wing foilem.
  • Olek, menager naszego sklepu waży 85 kg, bardzo dobrze pływa na foilu z latawcem, po kilku godzinach spędzonych na sprzęcie z wypożyczalni Wing Foil (deska 110 L i foil 1800 cm3) od razu przeskoczył na foila Phantom o współczynniku AR 6 i powierzchni 1480 cm3, na którym pływał przez dwa lata. Aktualnie nie rozstaje się z Phantom 1280 cm3.
  • Bartek, instruktor z naszej szkoły waży 70 kg, pływa na wingu 3 lata, wykonuje rotacje w powietrzu i pływa sporo na falach. Odpowiedni wybór foila dla niego to foil Phantom o współczynniku AR 6, w rozmiarze pomiędzy 940 i 1080 cm3, lub Seven Seas o współczynniku AR 7.5 i powierzchni 1000 cm3
Zrzut ekranu 2021 12 7 o 13.41.19

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, mamy nadzieje że był pomocny. W razie jakich kolwiek pytań zawsze możesz się z nami skontaktować, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Na Półwyspie Helskim prowadzimy wypożyczalnię sprzętu Wing Foil oraz centrum testowe, w którym przed zakupem możesz przetestować sprzęt różnych marek. Jeżeli dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z Wing Foil’em to zapraszamy na kemping Chałupy 3, tam znajduje się nasza szkoła Wing Foil.

Do zobaczenia na wodzie!

Zobacz również

Ikona Surf People

Sklep

Kitesurfing - szkoła kitesurfingu
Ikona Surf People

Szkoła