fbpx

Skontaktuj się z nami:

Sklep

730 200 293
kuba@kiteoffer.com

Lokalizacja:

Starowiejska 36, 84-120 Władysławowo

Sklep otwarty jest od 30 kwietnia do 20 września.

Szkoła

720 009 000
info@surfpeople.pl

Lokalizacja:

Kemping Chałupy 3

Szkoła otwarta jest od 30 kwietnia do 20 września.

Surfco Kompała Jakub Kulczyński Bartosz spółka cywilna

Szymały 3

42-600 Tarnowskie Góry

NIP 6452554088

Surf Survival, czyli jak przetrwać mielenie


Kategoria: Bez kategorii,

czwartek, 11 listopada, 2021 share icon

Autor: surf peopleSurf Survival, czyli jak przetrwać mielenie
Prowadząca warsztat – Marta na fali

Osobom surfującym nie trzeba tłumaczyć co to jest “mielenie” i że darwinowska teoria o przetrwaniu najlepiej przystosowanych (“Surfvival of the fittest”) znalazłaby tu swoje potwierdzenie. Osobom mniej wtajemniczonym w surferski slang lub dopiero zaczynającym swoją przygodę z surfingiem można wytłumaczyć to pojęcie jako bycie wciągniętym pod wodę przez załamującą się na nas falę a następnie podwodne wirowanie na turbo obrotach (stąd też angielska nazwa “washing machine”). To, że przyjemne to nie jest każdy może się domyślić. Natomiast fakt, że taka podwodna pralka może mieć dla nas poważne konsekwencje to już temat mniej poruszany w tematyce surfingu. 

Surfing jest sportem bardzo wymagającym i dość trudnym na początku. Wymaga od nas dobrej kondycji fizycznej: siły w ramionach by móc dobrze padlować, mocnego brzucha by umiejętnie wstać na deskę, refleksu i zwinności by szybko zareagować. Jednak wymaga od nas jeszcze czegoś bardzo ważnego, co często zostaje pominięte w podstawowych kursach surfingu czyli – samoświadomości oraz samokontroli.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę jaka będzie jego reakcja w sytuacji kryzysowej, gdy jego życie lub zdrowie będzie w zagrożeniu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co zrobimy gdy zobaczymy biegnącego w naszym kierunku groźnego psa lub załamującej się na nas ogromnej fali. Dopiero w obliczu niebezpieczeństwa instynktownie podejmujemy decyzję między reakcją walki lub ucieczki (Fight/Flight response).

Doświadczeni surferzy wiedzą, że w momencie kiedy tony oceanu zamykają się prosto na nich, wciągając ich metry pod powierzchnię wody, nie ma szans na ucieczkę. Zostaje już wtedy tylko opcja walki. I nie myśl sobie, że jest to walka z żywiołem bo tu z góry jesteś na przegranej pozycji. Czeka Cię walka z samym sobą. 

Jesteś pod wodą, zasysany coraz to głębiej i głębiej. Nie możesz wyjść na powierzchnię. Pod Tobą nieznane podłoże. Możliwe, że obijesz się raz czy dwa o rafę lub piasek czy innego surfera. Deska razem z Tobą kotłuje się w nieznanych kierunkach, ciągnąc Cię za nogę jeszcze bardziej. Co Twój umysł na taki scenariusz? Byłeś w takiej sytuacji? Potrafisz sobie wyobrazić jakbyś się wtedy zachował i co działoby się w Twojej głowie? 

Powiem Ci: zaczęłaby się wtedy Twoja walka. Walka o przetrwanie. Twoje ciało zalane adrenaliną rozpaczliwie próbowałoby wydostać się na powierzchnię, zużywając przy tym całą energię i tlen. Do tego dodaj do tego panikę z powodu nieudanych prób, bo jak już mówiliśmy marne masz szanse w starciu z żywiołem. Stres i coraz to mniejsza ilość tlenu w płucach nie polepsza Twojej sytuacji…

Co zatem robić?

Poddać się. Ale jak to poddać się? Przecież chcę przetrwać – krzyczy nasz umysł. I tu zaczyna się właśnie ta prawdziwa walka (o przetrwanie), tylko tym razem z samym sobą. 

Samoświadomość, czyli co się ze mną dzieję i samokontrola, czyli jak mogę to kontrolować to dwie umiejętności, które pozwolą Ci przetrwać mielenie. 

W momencie znalezienia się pod wodą na dłuższą chwilę, kluczem jest uświadomienie i zrozumienie naszej obecnej sytuacji, by uniknąć paniki i mądrze dysponować zapasem tlenu. Rozumiejąc fizjologię naszego ciała i poznając jakie procesy chemiczne zachodzą podczas oddychania jesteśmy w stanie zrelaksować się nawet w sytuacjach zagrażającym naszemu życiu. Będąc świadomym tego co dzieje się w naszym organizmie jesteśmy w stanie się zrelaksować  się a ciało zrelaksowane pobiera dużo mniej tlenu niż gdy jesteśmy w stresie. Co więcej świadomy i kontrolowany oddech, którego możemy się nauczyć i zwiększyć nasz bezdech nawet do 3 minut, zwiększa nasze szanse na przetrwanie. Dodatkowo wiele osób wpada w panikę bo nie rozumie, że w momencie znalezienia się pod wodą to nie brak tlenu paraliżuje nas ale dyskomfort wynikający z nadmiaru dwutlenku węgla, który dzięki odpowiednim ćwiczeniom da się opanować. Teoria połączona z odpowiednim treningiem może przystosować nas i nauczyć tego jak powinniśmy zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji, które prędzej czy później pojawią się podczas surfowania. Taka wiedza i umiejętności nie tylko przydadzą się nam w wodzie na desce, ale także znajdą swoje zastosowanie w życiu codziennym a kontrola oddechu pozwoli poradzić sobie w najbardziej stresowych sytuacjach.

PS Surfując już trochę, większość ekipy Surf People przekonało się na własnej skórze czym mocne mielenie jest i, że fajnie byłoby się lepiej przygotować przed następnym razem. Z tego powodu postanowiliśmy poszerzyć naszą surf ofertę o specjalny kurs Surf Survival – samoświadomość i samokontrola. Jest to kurs, który dzięki specjalnie opracowanemu programowi (teoria + trening oddechowy + ćwiczenia w basenie) ma przystosować surferów do radzenia sobie z ciemniejszą stroną surfingu.

Ikona Surf People

Sklep

Ikona Surf People

Szkoła